Blog

Krystian Sroka o wykluczeniu, czyli refleksja po szkoleniu z nauczycielami w Janowie Lubelskim
11 marca 2021 w Zespole Szkół Technicznych w Janowie Lubelskim odbyło się szkolenie pt.: „Przeciwdziałanie wykluczeniu młodzieży poprzez wsparcie w budowaniu właściwych postaw i wartości w środowisku szkolnym i rówieśniczym.” W szkoleniu wzięło udział ponad 50 nauczycieli. Przez 2 godziny rozmawialiśmy jakie elementy powodują wykluczenie społeczne i co z dorastającym dzieckiem robi ta sytuacja, w której wykluczenie blokuje możliwość pełnienia ról społecznych. Podczas wykładu zwracałem uwagę na „subtelności” wykluczeń społecznych i na to jak różnie postrzegają wykluczenie młodzi ludzie od rodziców i nauczycieli. Ta niekiedy subtelna różnica (ponieważ młodzież wykluczenie traktuje też w kategoriach emocjonalnych) niekiedy niezauważalna dla dorosłych i opiekunów powoduje, że nie widzimy potrzeby reagowania i przeciwdziałania takim sytuacjom.
Jak przygotować grunt pod dobrą dyskusję? Podstawowe założenia przed właściwą dyskusją argumentacyjną?
W codziennych rozmowach wielokrotnie podejmujemy próbę przekonywania innych. Przekonujemy do własnego zdania, poglądu, konkretnego zachowania czy wyboru. Sposób w jaki to robimy wpływa krótkoterminowo na efekt jaki osiągamy, jak również długoterminowo na nasze relacje. W dyskusjach warto mieć na uwadze obie perspektywy. Trudno bowiem oceniać w kategoriach zwycięstwa sytuację, kiedy przekonaliśmy naszą koleżankę/kolegę do pójścia na film na którym nam zależało, przy jednoczesnym niezadowoleniu i poczuciu przymusu drugiej strony. Jest to równie istotne z drugiej perspektywy. Odpuszczanie w każdej sytuacji naszych osobistych przekonań, wartości czy nawet zwykłych preferencji takich jak gatunek filmowy, może po prostu odbierać nam radość z życia. Dlatego umiejętność argumentowania swoich racji, przy jednoczesnym szacunku do drugiej strony i trosce o relacje spełnia Arystotelesową zasadę złotego środka.
Kroki “Przepraszania” i kryteria prośby w oparciu o Porozumienie bez Przemocy
Poniżej przedstawiamy kilka prostych ćwiczeń, które przygotowali Katarzyna i Piotr Leszczyńscy a które dotyczą modelu komunikacji opartej na porozumieniu bez przemocy.
„Jak rozmawiać, czyli trochę o gadzim mózgu (a trochę o konflikcie)”
Punktem wyjścia do tego spotkania było pytanie „Z jakimi zrachowaniami słowami czy postawami jest mi szczególnie trudno?”.  Uczestnicy odpowiadali anonimowo, co zaowocowało szczerością… i kilkoma bolesnymi odpowiedziami. Jak zauważyła prowadząca, większość udzielonych odp. miała charakter oceniający, co wskazuje wyraźnie, z czym mamy problem w społeczeństwie.
Mapa miłości, czyli Ewa Cwynar - Budzińska o tym jak dbać o bliskość w związku
Gottman Instytut od 40 lat zajmuje się badaniem małżeństw. Sprawdza, co powoduje, że ludzie są ze sobą szczęśliwi i co sprawia, że pary się rozpadają. Dr John Gottman ustalił, że małżeństwa, które przetrwają to małżeństwa, które aktualizują wzajemnie mapę świata partnera, czyli wiedzę na temat tego, co jest dla partnera/partnerki ważne, jakie ma potrzeby, przekonania, lęki. Chodzi tutaj o wiedzę opartą na rozmowie i słuchaniu, a nie tylko na wyobrażeniach. Co więcej, ma być to wiedza aktualna – bo każde ważne wydarzenie w naszym życiu nas zmienia. Może poznałaś swojego męża, gdy był imprezującym studentem, a teraz jest odpowiedzialnym ojcem? Może Twoja partnerka ma inne wartości, odkąd została mamą? Często wypowiadany podczas kłótni tekst „Nie poznaję Cię” jest tak naprawdę zarzutem dla samych siebie – zarzutem o to, że przestaliśmy być ciekawi partnera, że przestaliśmy go słuchać i znać takim, jakim teraz jest. Czasem wydaje nam się, że świetnie znamy drugą stronę, bo mamy swoje wyobrażenia na jej temat. Tymczasem rzadko weryfikujemy te wyobrażenia i sprawdzamy, jak jest naprawdę. Dlatego dziś zapraszam, żebyście usiedli z partnerem/partnerką i zaczęli tworzyć nową, uaktualnioną mapę. To niezwykle ważne, by być na bieżąco z tym, co myśli, czuje i lubi najbliższa osoba.