W wyrazie „wykluczenie” zawarty jest wyraz kluczenie, kluczyć. Słownik języka polskiego podaje dwie definicje tego wyrazu. Po pierwsze kluczyć, to „posuwać się do celu okrężną drogą, zmieniając ciągle kierunek”, a w drugiej wersji to „nie mówić o czymś wprost. Wykluczenie młodzieży głównie z grupy rówieśniczej często ma taką przesłankę nie wprost. Młody człowiek nawet nie wie – bo nikt nie mówi mu tego wprost – że jest wykluczony. Często jak sam nie zapyta kilku osób, ta informacja jest przed nim ukrywana. Tak naprawdę domyśla się tego poprzez szereg wydarzeń i zaniechań ze strony kiedyś najbliższych znajomych. Często osoby zainteresowane mówią, że nie chciały tego mówić, żeby nie sprawiać przykrości.
rodowisko to miejsce naturalnego rozwoju to grupa ludzi żyjących lub pracujących w podobnych warunkach, a przede wszystkim „zespół czynników chemicznych, biologicznych i fizycznych umożliwiający zachodzenie jakichś reakcji”.
Jakie reakcje powinny zachodzić w środowisku domowym, aby zabezpieczyć dziecko przed wykluczeniem? Odpowiedź zawarta jest już w samej definicji: fizyczność, obecność osób mieszkających pod jednym dachem uczy nie tylko poszanowania dla drugiej osoby ale też świadomości, że każdy pa prawo inaczej myśleć. W sytuacji zagrożenia najbliższe osoby są doskonałym „narzędziem” rozładowania napięcia poprzez przytulenie, pocałunek uśmiech. Fizyczna bliskość z dzieckiem daje mu poczucie dużego bezpieczeństwa, a bliskość z partnerem daje dziecku obraz, który chce kopiować. To modelowanie zachowań jest głównym czynnikiem wychowawczym. Adekwatne zachowania nie wymagają tak dużego wzmacniania. Oprócz bliskości fizycznej bardzo ważna jest bliskość emocjonalna, a przede wszystkim szacunek do tego co i dlaczego myślą dzieci. Młody człowiek niejako z definicji będzie przeciwstawiał się dorosłym i sprawdzał lub przesuwał granice. Jest to wręcz konieczne dla jego prawidłowego rozwoju.
Wielu z nas zwłaszcza w okresie świątecznym lub urlopowym zastawia się, jak dbać o swój związek. Co zrobić, aby poprawić relację między sobą oraz jak usprawnić komunikację w rodzinie. Elżbieta Cwynar – Budzińska - psycholożka, terapeutka pracująca z parami nad polepszeniem jakości relacji w związku wskazuje na kilka ważnych aspektów, które mogą wpłynąć na polepszenie jakości naszego związku. Warto je prześledzić i przeanalizować, bo dobra znajomość tego, jak funkcjonujemy może uchronić nas od nieporozumień w związku.
Za parę chwil Nowy Rok 2023. wszyscy zastanawiamy się jaki on będzie? Co przyniesie, czy sytuacja z wojna w Ukrainie szybko się zakończy, co z inflacją i wzrostem cen? Wiele jest w naszym społeczeństwie obaw i lęków. Wszystko przez odczuwalny także od pandemii brak bezpieczeństwa i stabilizacji. Jesteśmy po pandemii i wybuchu wojny w Ukrainie innym już społeczeństwem? Inaczej już myślimy. Coraz częściej słyszymy, że nie można nic planować, bo nie wiadomo jak to wszystko będzie. Zmienił się także rynek pracy, zmieniły się oczekiwania pracodawcy jak i samym pracowników. Jacek Kędzior, prezes Ernst&Young, którego gościliśmy na tegorocznym Festiwalu Filmowym Vitae Valor. Podzielił się swoimi doświadczeniami, związanymi z rynkiem pracy, trendami, które są widoczne i zjawiskami, które powoli acz nieubłaganie do nas docierają. Jednym z takich trendów jest tzw.: great resignation, czyli wielka rezygnacja.
Motywacja ma swoje głębokie korzenie w naszym systemie wartości i niezależnie, czy chcemy być bardziej zmotywowani do częstszej aktywności fizycznej czy może do zrzucenia kilku kilogramów czy nauczenia się języka obcego, to zwykle dobrze, żebyśmy zaczęli od pytań: po co chcę to robić? Jaką potrzebę ma mi zaspokoić to działanie? Jakie moje marzenia w ten sposób zrealizuję (albo chociaż przybliżę się do ich realizacji)? Czy na pewno są to moje marzenia?
Wydaje się zatem, że najważniejsze pytanie w obrębie zagadnienia motywacji, to właśnie pytanie: dlaczego podejmę wysiłek, aby coś zrobić, po co będę to robić? Jeśli już na wstępie potrafimy udzielić odpowiedzi na te pytania, to zaczynamy stawać się ludźmi zmotywowanymi. Przed nami na pewno jeszcze długa droga, niemniej jednak już wiemy, po co chcemy w naszym życiu wprowadzać zmiany. Mamy określony cel naszych działań.