Blog

Kroki “Przepraszania” i kryteria prośby w oparciu o Porozumienie bez Przemocy
Poniżej przedstawiamy kilka prostych ćwiczeń, które przygotowali Katarzyna i Piotr Leszczyńscy a które dotyczą modelu komunikacji opartej na porozumieniu bez przemocy.
„Jak rozmawiać, czyli trochę o gadzim mózgu (a trochę o konflikcie)”
Punktem wyjścia do tego spotkania było pytanie „Z jakimi zrachowaniami słowami czy postawami jest mi szczególnie trudno?”.  Uczestnicy odpowiadali anonimowo, co zaowocowało szczerością… i kilkoma bolesnymi odpowiedziami. Jak zauważyła prowadząca, większość udzielonych odp. miała charakter oceniający, co wskazuje wyraźnie, z czym mamy problem w społeczeństwie.
Mapa miłości, czyli Ewa Cwynar - Budzińska o tym jak dbać o bliskość w związku
Gottman Instytut od 40 lat zajmuje się badaniem małżeństw. Sprawdza, co powoduje, że ludzie są ze sobą szczęśliwi i co sprawia, że pary się rozpadają. Dr John Gottman ustalił, że małżeństwa, które przetrwają to małżeństwa, które aktualizują wzajemnie mapę świata partnera, czyli wiedzę na temat tego, co jest dla partnera/partnerki ważne, jakie ma potrzeby, przekonania, lęki. Chodzi tutaj o wiedzę opartą na rozmowie i słuchaniu, a nie tylko na wyobrażeniach. Co więcej, ma być to wiedza aktualna – bo każde ważne wydarzenie w naszym życiu nas zmienia. Może poznałaś swojego męża, gdy był imprezującym studentem, a teraz jest odpowiedzialnym ojcem? Może Twoja partnerka ma inne wartości, odkąd została mamą? Często wypowiadany podczas kłótni tekst „Nie poznaję Cię” jest tak naprawdę zarzutem dla samych siebie – zarzutem o to, że przestaliśmy być ciekawi partnera, że przestaliśmy go słuchać i znać takim, jakim teraz jest. Czasem wydaje nam się, że świetnie znamy drugą stronę, bo mamy swoje wyobrażenia na jej temat. Tymczasem rzadko weryfikujemy te wyobrażenia i sprawdzamy, jak jest naprawdę. Dlatego dziś zapraszam, żebyście usiedli z partnerem/partnerką i zaczęli tworzyć nową, uaktualnioną mapę. To niezwykle ważne, by być na bieżąco z tym, co myśli, czuje i lubi najbliższa osoba.
Łukasz Wojtacha: Słowa rodziców mają największą moc
„Słowa mają moc” staje się niemal truizmem powtarzanym obecnie bardzo często. Czy jednak na pewno jest to jedynie banał? Patrząc na poziom otaczającego nas w węższym i szerszym kontekście społecznym poziomu komunikacji werbalnej, można by do takiego stwierdzenia dojść. Czy jednak brak stosowania się ludzi do norm, zasad, wartości świadczy o ich bezużyteczności? Czy raczej ukazuje poziom osobistej i społecznej wrażliwości, odpowiedzialności i etyki danej jednostki?
Świadomy rodzic – czyli kto?
Specjaliści z zakresu edukacji, wychowania, opieki stoją w swej pracy przed wyzwaniem - Jak pomagać rodzinie oraz środowisku edukacyjnemu budować kulturę relacji, dialogu i wzajemnego wspierania się?   Czy relacje, dialog, wsparcie może zaistnieć bez partnerstwa? Czy partnerstwo z „zewnętrznym światem” może zaistnieć bez partnerstwa w „świecie rodziców”? Czy partnerstwo w rodzinie może zaistnieć bez świadomego rodzicielstwa? Czym w takim razie jest świadome rodzicielstwo? Czy to znowu jakaś nowa moda?