Chrystianofobia

Trzy miesiące aresztu tymczasowego za malowanie haseł na kościele
Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia zdecydował o zastosowaniu trzymiesięcznego aresztu tymczasowego wobec mężczyzny podejrzanego o zniszczenie elewacji kościoła św. Krzyża w Warszawie. Areszt tymczasowy został zastosowany ze względu na zniszczenie elewacji kościoła m.in. napisam: "świeckie państwo" czy "PiS won". Jak podaje jednak organizacja Szpila, sąd w uzasadnieniu decyzji wskazał, że środek zapobiegawczy mógł być zastosowany, ponieważ doszło do zniszczeń na znaczną kwotę, ale zasugerowano także, że mogło zostać popełnione przestępstwo z art. 196 Kodeksu karnego, czyli obraza uczuć religijnych.
Projekcja filmu "Spowiedź" oraz spotkanie z aktorem i reżyserem Marcinem Kwaśnym
W piątek 17 grudnia w Fundacji Alegoria odbyła się projekcja filmu "Spowiedź" a także spotkanie z aktorem i reżyserem Marcinem Kwaśnym. Spotkanie z reżyserem poprowadził Michał Legan. Razem z Marcinem, znanym aktorem, porozmawialiśmy właśnie o wolności duchowej a także o tym, czy łatwo jest podejmować taką tematykę we współczesnym kinie.
Debata w ramach festiwalu VV "wolność w sztuce i jej granice"
Gościem debaty o wolności w sztuce był znany artysta a jednocześnie z wykształcenia także teolog, zdobywca złotego medalu na XIII Biennale we Florencji za swoją wizję "Ostatniej wieczerzy XXI" Piotr Barszczowski. Według Barszczowskiego współcześnie artyści mają bardzo dużo swobody, nieograniczoną praktycznie niczym wolność. Ale granice w dziełach sztuki są. Choć wiemy, że wolność mamy, to pozostaje nam liczyć na to, że artyści sami będą wyczuwać te granice, których nie powinni przekroczyć. Niestety, jak niejednokrotnie wiemy są one zwłaszcza przez współczesnych artystów przekraczane.
Powstał szeroki raport o wolności religijnej
22 sierpnia obchodzony był Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie. Wydarzenie poprzedziła konferencja prasowa, w trakcie której ks. dr Andrzej Kwaśniewski przedstawił Raport o Wolności Religijnej przygotowany przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
Toruń: taki widok w niedzielę o poranku przed kościołami
Jak informuje lokalny portal ddtorun.pl do niecodziennej sytuacji doszło w niedzielę przed wieloma kościołami w całym Toruniu. Wierni idący rano na msze zobaczyli taśmy i napisy związane z ostrzeżeniem przed zakażeniem. W związku z tym, że zgodnie z decyzją rządu od soboty nie zamknięto świątyń a jedynie wprowadzono limit wiernych - podczas nabożeństw w kościołach może znajdować się jedna osoba na każde 20 m. kw. - przed świątyniami ktoś ponaklejał napisy i taśmy. Wierni mogli zobaczyć m.in. "teren skażony", "uwaga koronawirus" i charakterystyczne żółte taśmy.