Chrystianofobia

Podwarszawska parafia w Postoliskach: profanacja kapliczki z Matką Bożą.
Podwarszawska parafia w Postoliskach: profanacja kapliczki z Matką Bożą. Z soboty na niedzielę (25 na 26 listopada), nieznani sprawcy zdewastowali cały korpus figury Matki Bożej znajdującej się na obszarze parafii pw. św. Stanisława w Postoliskach. Zostawili tylko podstawę. Po zniszczeniu przeszukano teren w pobliżu kapliczki, ale nigdzie nie odnaleziono odłamków figury. Mieszkańcy Postolisk są oburzeni i z ubolewaniem patrzą na ten akt wandalizmu. „Mówimy dużo o tolerancji i szacunku, tylko do nas wierzących nie ma szacunku" – mówi proboszcz parafii pw. św. Stanisława w Postoliskach, ks. dr Waldemar Sierpiński. Stowarzyszenie Fidei Defensor składa zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Fot. ks. dr Waldemar Sierpiński
Każdego dnia na całym świecie przybywa 82 tys. chrześcijan
W 2023 roku liczba chrześcijan na całym świecie znacznie wzrosła. Po raz pierwszy przekroczono granicę 2,6 miliarda. Chrześcijaństwo rośnie obecnie w tempie 1,18 proc. rocznie, co oznacza 30 milionów wierzących. Na poziomie globalnym obserwuje się zaskakujący zwrot w kierunku chrześcijaństwa. Każdego dnia społeczność wyznawców Chrystusa powiększa się o 82 tys. osób. Pokazuje to „Study of Global Christianity” przeprowadzone przez badaczy religii z Bostonu. W samym Kościele katolickim liczba wiernych rośnie głównie w Afryce i Ameryce. W krajach Zachodu liczby te od lat spadają. Jednak według danych Kościół katolicki rośnie znacznie wolniej (0,93 proc.) niż tzw. protestanckie „wolne Kościoły”. Doświadczają one dużego napływu wiernych, z rocznym wzrostem o 1,79 proc. Według badań, liczba chrześcijan rośnie również w krajach takich jak Japonia i Chiny, a chrześcijaństwo na przykład jest obecnie największą społecznością religijną w Korei Południowej. Jest jednak jedno duże wyzwanie dla chrześcijaństwa. Islamskie grupy wyznaniowe rosną jeszcze szybciej, na poziomie 1,87 proc. W tym roku liczba muzułmanów po raz pierwszy przekroczyła 2 miliardy wyznawców. Źródło: KAI, kath.net.de
Lekcje religii w szkole – prawo wszystkich wyznań. Co dalej z lekcjami w polskiej szkole?
Lekcje religii w szkołach prowadzą Kościoły i związki wyznaniowe zarejestrowane w RP na mocy Konstytucji RP oraz m.in. ustaw o stosunku państwa do danego Kościoła. Nie ma podstaw do organizowania tych zajęć wyłącznie na pierwszych lub ostatnich godzinach lekcyjnych. Finansowanie religii w szkole to nie dotacja dla Kościoła, ale poszanowanie praw tych obywateli – rodziców i samych uczniów – którzy takich lekcji sobie życzą.
Miasta w Polsce organizują procesje różańcowe za Polskę
W niedzielę 10 grudnia A.D. 2023 ulicami Warszawy i wielu innych miast przejdą Pokutne Procesje Różańcowe. Tego dnia w Kościele katolickim obchodzimy wspomnienie Matki Bożej Loretańskiej, szczególnie powracając do chwili, gdy Maryja przyjęła na siebie najbardziej wyjątkowe powołanie – bycie Matką Syna Bożego. Zwracamy się więc do Maryi w szczególnym czasie, gdy jako naród spoglądamy w bardzo niepewną przyszłość. Polityczne zmiany przynoszą bowiem ze sobą niebezpieczeństwo właśnie dla życia w jego początkowej fazie, kiedy każde dziecko wymaga wyjątkowej, pełnej miłości opieki ze strony swojej matki. Życie tych najbardziej niewinnych istot jest zagrożone – z jednej strony możliwością liberalizacji prawa aborcyjnego, a z drugiej wprowadzenia finansowania procedury zapłodnienia pozaustrojowego, w czasie której dochodzi do bezprecedensowego łamania godności i podmiotowości człowieka. Wkrótce rzeczywistością Polaków może stać się masowe zabijanie dzieci poczętych, ale także ich eugeniczna selekcja i przedmiotowe traktowanie ludzi na wczesnym etapie rozwoju, co ma miejsce w czasie procedury in vitro. W obliczu tych zagrożeń chcemy wspólnie modlić się w intencji wynagradzającej za grzechy przeciwko życiu w czasie Procesji Różańcowych za Życiem. Wychodząc na ulice polskich miast, pragniemy stać się wezwaniem do przebudzenia dla całego narodu.
W radio Profeto rusza nowy cykl audycji Busol@ - nasze spojrzenie w dobrą stronę: Chrystianofobia
Rozpoczyna się nowy cykl audycji, na które serdecznie zapraszamy. Tym razem redaktor naczelna Ewelina Zamojska do rozmów o zjawisku chrystianofobii zaprosiła ks. Michała Olszewskiego SCJ. Cykl audycji będzie poświęcony nasilającym się aktom przemocy wobec duchowieństwa a także obecności tego zjawiska w przestrzeni medialnej i publicznej. Całość audycji dostępna będzie na naszej stronie w zakładce: Audio.