Podwarszawska parafia w Postoliskach: profanacja kapliczki z Matką Bożą.
Z soboty na niedzielę (25 na 26 listopada), nieznani sprawcy zdewastowali cały korpus figury Matki Bożej znajdującej się na obszarze parafii pw. św. Stanisława w Postoliskach. Zostawili tylko podstawę. Po zniszczeniu przeszukano teren w pobliżu kapliczki, ale nigdzie nie odnaleziono odłamków figury. Mieszkańcy Postolisk są oburzeni i z ubolewaniem patrzą na ten akt wandalizmu.
„Mówimy dużo o tolerancji i szacunku, tylko do nas wierzących nie ma szacunku" – mówi proboszcz parafii pw. św. Stanisława w Postoliskach, ks. dr Waldemar Sierpiński.
Stowarzyszenie Fidei Defensor składa zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.
Fot. ks. dr Waldemar Sierpiński
W 2023 roku liczba chrześcijan na całym świecie znacznie wzrosła. Po raz pierwszy przekroczono granicę 2,6 miliarda. Chrześcijaństwo rośnie obecnie w tempie 1,18 proc. rocznie, co oznacza 30 milionów wierzących. Na poziomie globalnym obserwuje się zaskakujący zwrot w kierunku chrześcijaństwa. Każdego dnia społeczność wyznawców Chrystusa powiększa się o 82 tys. osób. Pokazuje to „Study of Global Christianity” przeprowadzone przez badaczy religii z Bostonu.
W samym Kościele katolickim liczba wiernych rośnie głównie w Afryce i Ameryce. W krajach Zachodu liczby te od lat spadają. Jednak według danych Kościół katolicki rośnie znacznie wolniej (0,93 proc.) niż tzw. protestanckie „wolne Kościoły”. Doświadczają one dużego napływu wiernych, z rocznym wzrostem o 1,79 proc. Według badań, liczba chrześcijan rośnie również w krajach takich jak Japonia i Chiny, a chrześcijaństwo na przykład jest obecnie największą społecznością religijną w Korei Południowej.
Jest jednak jedno duże wyzwanie dla chrześcijaństwa. Islamskie grupy wyznaniowe rosną jeszcze szybciej, na poziomie 1,87 proc. W tym roku liczba muzułmanów po raz pierwszy przekroczyła 2 miliardy wyznawców.
Źródło: KAI, kath.net.de
Lekcje religii w szkołach prowadzą Kościoły i związki wyznaniowe zarejestrowane w RP na mocy Konstytucji RP oraz m.in. ustaw o stosunku państwa do danego Kościoła. Nie ma podstaw do organizowania tych zajęć wyłącznie na pierwszych lub ostatnich godzinach lekcyjnych. Finansowanie religii w szkole to nie dotacja dla Kościoła, ale poszanowanie praw tych obywateli – rodziców i samych uczniów – którzy takich lekcji sobie życzą.
W niedzielę 10 grudnia A.D. 2023 ulicami Warszawy i wielu innych miast przejdą Pokutne Procesje Różańcowe.
Tego dnia w Kościele katolickim obchodzimy wspomnienie Matki Bożej Loretańskiej, szczególnie powracając do chwili, gdy Maryja przyjęła na siebie najbardziej wyjątkowe powołanie – bycie Matką Syna Bożego.
Zwracamy się więc do Maryi w szczególnym czasie, gdy jako naród spoglądamy w bardzo niepewną przyszłość. Polityczne zmiany przynoszą bowiem ze sobą niebezpieczeństwo właśnie dla życia w jego początkowej fazie, kiedy każde dziecko wymaga wyjątkowej, pełnej miłości opieki ze strony swojej matki.
Życie tych najbardziej niewinnych istot jest zagrożone – z jednej strony możliwością liberalizacji prawa aborcyjnego, a z drugiej wprowadzenia finansowania procedury zapłodnienia pozaustrojowego, w czasie której dochodzi do bezprecedensowego łamania godności i podmiotowości człowieka. Wkrótce rzeczywistością Polaków może stać się masowe zabijanie dzieci poczętych, ale także ich eugeniczna selekcja i przedmiotowe traktowanie ludzi na wczesnym etapie rozwoju, co ma miejsce w czasie procedury in vitro.
W obliczu tych zagrożeń chcemy wspólnie modlić się w intencji wynagradzającej za grzechy przeciwko życiu w czasie Procesji Różańcowych za Życiem.
Wychodząc na ulice polskich miast, pragniemy stać się wezwaniem do przebudzenia dla całego narodu.
Rozpoczyna się nowy cykl audycji, na które serdecznie zapraszamy. Tym razem redaktor naczelna Ewelina Zamojska do rozmów o zjawisku chrystianofobii zaprosiła ks. Michała Olszewskiego SCJ. Cykl audycji będzie poświęcony nasilającym się aktom przemocy wobec duchowieństwa a także obecności tego zjawiska w przestrzeni medialnej i publicznej. Całość audycji dostępna będzie na naszej stronie w zakładce: Audio.