Busol@ inspiruje

Niezwykły koncert uczniów i nauczycieli ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego "Spotkanie przy herbatce"
To był wyjątkowy koncert formacji "Jedno", która została utworzona dzięki grantowi busoli. Uczniowie i muzycy formacji "JEDNO" to ludzie na co dzień związani ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno – Wychowawczym Wierzchosławice – Dwudniaki. W finałowym koncercie, który odbył się 11.06.2023 w siedzibie Fundacji Alegoria zaprezentowali utwory skomponowane specjalnie na ten dzień.
W Klubie Filmowym Vitae Valor "Milczenie" w reż. Martin Scorsese oraz spotkanie z misjonarzem Michałem Rachwalskim
W trzecią środę miesiąca młodzi ludzie spotkali się, aby nie tylko porozmawiać o filmie. Tym razem w filmowej dyskusji wziął udział misjonarz Michał Rachwalski. Było to niezwykłe spotkanie, które skłoniło do szerszej dyskusji o rolę młodych w kościele oraz w jaki sposób dzisiaj bronić swoich wartości czy racji.
Busolowi nauczyciele inspirują młodzież do działań!
Projekt Busol@ to projekt o niezwykłej mocy, ponieważ konferencje i szkolenia w których uczestniczą pedagodzy, nauczyciele i wychowawcy przekłada się na konkretne działania w pracy z młodzieżą. Tym razem też tak było. Nauczyciele z tarnowskiego CKZiU zachęcili grupę młodzieży do pomocy rodzinie z Ukrainy. Wszystko to w ramach edukacji, która miała na celu pokazanie postaw, które nie wykluczają nikogo ze społeczeństwa. Młodzi ludzie chętnie przystąpili do porządkowania domu. Jak sami podkreśli, był to czas nie tylko fizycznej pracy, ale przede wszystkim cieszyli się, że dzięki niej ktoś konkretny otrzyma pomoc a także przekonanie, że w ich mieście nie będzie wykluczony i samotny.
Uczestnicy busolowych konferencji i warsztatów przeciwko przemocy i wykluczeniu społecznemu, czyli wiosenna #eduAkcja
Jesteśmy zgodni: przemocy mówimy NIE! Jak podkreślają nauczycielki, które zorganizowały wiosenny happening przeciwko przemocy w naszym centrum wiosnę rozpoczęliśmy od akcji profilaktycznej, której celem było pokazanie, że nasi uczniowie chcą żyć w świecie bez przemocy i agresji. Sprzeciwiamy się każdej jej formie. Młodzież naszej szkoły przygotowała plakaty i odpowiednią charakteryzację, aby jeszcze mocniej podkreślić, że nie ma zgody na przemocowe zachowania. Tak przygotowana przeszła dzielnicą Mościce, aby w publiczny sposób wyrazić swoje przekonania a także zachęcić innych do ochrony ofiar przemocy.
Spotkanie Młodzieżowego Klubu Filmowego Vitae Valor z Piotrem Barszczowskim
Gościem Klubu Filmowego Vitae Valor był wybitny tarnowski artysta o międzynarodowej renomie. Artysta nazywany przez niektórych “Fotomalarzem” ze względu na oryginalną, wypracowaną przez lata, technikę foto-kolażu, którą nazywa “Neowitrażem”. Zdobywca Złotego Medalu na XIII Biennale we Florencji. Było to spotkanie, które skłoniło młodych ludzi do odpowiedzi na pytania o piękno współczesnej sztuki oraz czy sztuka może pełnić także funkcję terapeutyczną?