Busol@ inspiruje

II edycja Młodzieżowej Gry Terenowej Protestu Przeciwko Podziałom
27 października odbędzie się kolejna Młodzieżowa Gra Terenowa Protestu Przeciwko Podziałom w pięknych Mościcach! Wszystko to w ramach festiwalu filmowego Vitae Valor. Drużyny przemierzą tajemnicze zakątki tego uroczego miejsca, wykonując zadania, które przetestują ich zdolności i kreatywność.
I Młodzieżowa Gra Terenowa Protestu Przeciwko Przemocy za nami
W dniu 13 października w samym centrum Tarnowa, odbyła się młodzieżowa gra terenowa, której celem była manifestacja haseł związanych z ruchem Protestu Przeciwko Przemocy. Zwycięską drużyną okazała się reprezentacja IV Liceum Ogólnokształcącego z Tarnowa.
Droga Nowej Nadziei "Route 62" jako znak braterstwa i solidarności
Fundacja Opes139 oraz Wspólnota Mężczyzn św. Józefa zapraszają do wspólnego pielgrzymowania Drogą Nadziei. Odbędzie się ona 10 września – w dniu beatyfikacji Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci – w tym dziecka nienarodzonego. Droga Nadziei rozpocznie się o 8.30 przy Pomniku Dzieci Utraconych, znajdującym się na cmentarzu w Tarnowie Mościcach, ul. Czarna Droga. - Następnie, wspólnie z Mężczyznami św. Józefa przejdziemy do Zabawy, pod Pomnik Ofiar Wypadków Drogowych i Przestępstw. Po odpoczynku na placu przykościelnym zapraszamy na wspólną koronkę do kościoła parafialnego w Zabawie, a po niej, o 16.00 na Mszę św., której przewodniczyć będzie bp Artur Ważny – mówią członkowie fundacji. Droga Nowej Nadziei nosi nazwę Route 62 i stanowi kulturowe odniesienie do najpopularniejszej amerykańskiej drogi Route 66, która wybudowana w latach 20 tych XX w. stała się symbolem nadziei dla wielu migrantów, którzy podczas wielkiego kryzysu lat 30. chcieli dostać się do Kalifornii. Droga ta stała się więc dla nich szansą na nowe życie. - Jako organizatorzy wierzymy zatem, że nasza Route 62 stanie się także dla wielu osób szansą odzyskania nadziei, którą odkrywamy w Psalmie 62 – stąd liczba 62. Psalm ten stanowi również źródło rozważań z którymi podczas drogi mogą zapoznać się uczestnicy Drogi Nadziei, a które to stanowią bezpośrednie odniesienie do siódemki dzieci Józefa i Wiktorii Ulmów – wyjaśniają członkowie fundacji. Droga Nowej Nadziei adresowana jest do rodziców po stracie swojego dziecka, a także ich rodzin, przyjaciół i znajomych. Wszystkich, którzy mając swoją NADZIEJĘ pod sercem zbyt szybko ją utracili. – Wierząc, że można ją odzyskać poprzez nasze fundacyjne wsparcie, chcemy również zachęcić do odbycia w sposób fizyczny DROGI NADZIEI. Rozważając swoją stratę, przeżywając ból, doświadczając pustki - można w inny sposób niż do tej pory, odzyskiwać nadzieję. Odzyskiwać ją wyruszając na szlak, doświadczając zmęczenia fizycznego, które dzisiaj tak bardzo wpisuje się we współczesną kulturę społecznej aktywności fizycznej – mówią członkowie Fundacji Opes139. Aby wziąć udział w Drodze Nowej Nadziei konieczne jest zapisanie się przez poniższy formularz. Zapisy trwają do 5 września.
Niezwykły koncert uczniów i nauczycieli ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego "Spotkanie przy herbatce"
To był wyjątkowy koncert formacji "Jedno", która została utworzona dzięki grantowi busoli. Uczniowie i muzycy formacji "JEDNO" to ludzie na co dzień związani ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno – Wychowawczym Wierzchosławice – Dwudniaki. W finałowym koncercie, który odbył się 11.06.2023 w siedzibie Fundacji Alegoria zaprezentowali utwory skomponowane specjalnie na ten dzień.
W Klubie Filmowym Vitae Valor "Milczenie" w reż. Martin Scorsese oraz spotkanie z misjonarzem Michałem Rachwalskim
W trzecią środę miesiąca młodzi ludzie spotkali się, aby nie tylko porozmawiać o filmie. Tym razem w filmowej dyskusji wziął udział misjonarz Michał Rachwalski. Było to niezwykłe spotkanie, które skłoniło do szerszej dyskusji o rolę młodych w kościele oraz w jaki sposób dzisiaj bronić swoich wartości czy racji.