Realizm dnia codziennego, poszukiwanie odpowiedzi dlaczego wybucha konflikt i jakie jest jego źródło, to myśli tegorocznej edycji Festiwalu, który w dniu 11 grudnia 2020 został oficjalnie rozpoczęty przez Bernadettę Cich i Marcina Lewandowskiego. We wstępie pojawiły się osobiste wspomnienia prowadzących, którzy jak podkreślili w czasach pierwszej edycji byli studentami, którzy właśnie na Festiwalu Filmowym Vitae Valor doświadczali prawdziwości kina i żywych dyskusji.
Warsztaty odbyły się 10 grudnia 2020 r. od godziny 17:00 do 20:00. Były prowadzone online. Poprowadziło je czworo doświadczonych trenerów i wykładowców Cecylia Hajduk - psycholog, psychoterapeuta psychodynamiczny, Ewa Nieć - coach, trener i mediator oraz dr Piotr Barszczowski - artysta plastyk, fotografik, projektant komunikacji wizualnej, i Magdalena Wajda - trener debat oksfordzkich. Podczas warsztatów uczestnicy mogli zdobyć wiedzę na temat źródeł, przyczyn i konsekwencji zachowań antyspołecznych, poznać podstawowe tajniki i zasady mediacji oraz dialogu społecznego, zidentyfikować wartości i normy społeczne poprzez interaktywne ćwiczenia z twórcą wizualizacji i plakatów festiwalu filmowego VITAE VALOR a także wziąć udział w ćwiczeniach indywidualnych i grupowych podnoszących umiejętności prowadzenia dialogu i mediacji.
W piątkowe popołudnie 4 grudnia trenerka komunikacji Marta Łazarczyk przedstawiła genezę konfliktu, to w jaki sposób on powstaje i jakie są jego skutki. Webinar odbył się jako przygotowanie uczestników do udziału w festiwalu filmowym Vitae Valor, który już startuje online w piątek 11 grudnia. Jak podkreślali uczestnicy był to czas na zgłębienie głównego tematu festiwalu, którym są oblicza konfliktu. Przypominamy, że wciąż można dołączyć do uczestników festiwalu i zarejestrować się na stronie festiwalu. Projekcje filmów i wydarzenia towarzyszące ze względy na sytuację pandemiczną w kraju odbędą się online.
To był wieczór pełen wspomnień i anegdot związanych z poprzednimi edycjami festiwalu. W live uczestniczyli ludzie, którzy tworzyli jego pierwsze edycje: ks. Artur Ważny, Ryszard Zaprzałka, Piotr Barszczowski. Całość rozmowy moderowała Bernadetta Magdalena Cich - absolwentka filologii polskiej UJ, wykładowczyni form i nauk dziennikarskich UP JP II. Jest również laureatką nagrody SEMEN z 2004 roku, która była wręczana w poprzednich edycjach festiwalu. Festiwalowy wieczór wspomnień był doskonała okazją dla tych którzy którzy nie pamiętają wcześniejszych edycji Vitae Valor, ale chcą poznać festiwal filmów, którego reaktywacja ma miejsce w tym roku.
w środę 30 listopada odbyła się konferencja prasowa przed festiwalem. Konferencja jak i całość festiwalu miała formę online. Zaprezentowano program oraz omówiono wydarzenia towarzyszące festiwalowi. Całość poprowadzili Marcin Lewandowski - prezes Fundacji Alegoria oraz Dariusz Snopkowski ze Stowarzyszenia Kanon.