Powrót do strony Świadomy obywatel: akcje / przedsięwzięcia animujące społeczności lokalne
25 marca 2023


Warsztaty dla kobiet i córek w Radzyniu Podlaskim

W ramach tej inicjatywy, podobnie jak w poprzednim przypadku, zostały przeprowadzone kilkugodzinne warsztaty dla 26 osób w Radzyniu Podlaskim (mam z córkami w wieku 9-12 lat). Inicjatorką warsztatów była liderka grupy nieformalnej mająca zameldowanie w Tarnowie. Mamy zostały wyposażone w wiedzę i materiały edukacyjne, które służyć mają przeprowadzeniu rozmów z ich córkami, ale już w domowej, intymnej atmosferze. Warsztaty miały na celu stworzenie przestrzeni do rozmów mamy i córki na tematy związane z kobiecością, płciowością i dojrzewaniem w duchu chrześcijańskim. Inicjatorzy wyszli bowiem z założenia, że to właśnie mama jest najbardziej odpowiednią osobą, aby odpowiedzieć na pytania dziewczynki, która już za chwilę będzie dojrzewać. Metodyka pracy i materiały edukacyjne wypracowane w projekcie mają być pomocą dla mam, aby zachwycić córkę pięknem jej własnej kobiecości, płodności i początkiem ludzkiego życia. Jak napisali do nas inicjatorzy: dzięki doświadczeniu szczerych rozmów mamy z córką, nastolatka z większą radością i pewnością będzie mogła wejść w dorosłe życie młodej kobiety, a w przyszłości mamy.

 

Warsztaty były również przestrzenią do rozmów i wymiany doświadczeń mam żyjących w różnych sytuacjach rodzinnych i społecznych. Tworzą one w ten sposób mini sieć wsparcia na przyszłość.

Celem warsztatów była także szeroko rozumiana profilaktyka polegająca na  udzieleniu rodzinom realnego wsparcia w trudnych rozmowach z dziećmi na tematy dotyczące seksualności. To z kolei ma pozytywny wpływ na zbudowanie trwałej relacji w rodzinie. To jak wiemy ma przełożenie na realną pomoc w  budowaniu przestrzeni do rozmowy na takie tematy jak przemoc seksualna, molestowanie seksualne, pornografia, aborcja itp.

Owocem warsztatów było więc zwiększanie świadomości rodziców i dzieci w temacie łamania norm życia społecznego dotyczących seksualności, relacji intymnych oraz budowanie umiejętności radzenia sobie z zachowaniami o charakterze przestępczym także w tym zakresie. 

 

Projekt współfinansowany ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości