Powrót do strony Świadomy obywatel: akcje / przedsięwzięcia animujące społeczności lokalne
9 grudnia 2021


Mama córce, kobieta kobietce – warsztaty dla kobiet i córek

W ramach projektu zostały przeprowadzone kilkugodzinne warsztaty dla 11 kobiet i córek w wieku 9-12 lat. Warsztaty zostały przeprowadzone przez nauczycielkę zrzeszoną w INER Polska, która przeszła odpowiednie szkolenie wiosną 2019 roku. W sierpniu 2019 roku nauczycielka przeprowadziła warsztaty dla 15 mam w województwie podkarpackim. Prowadząca jest z wykształcenia pedagogiem, ma duże doświadczenie w prowadzeniu spotkań o charakterze warsztatowym (np. posługa w poradni rodzinnej, „Szkoła dla rodziców i wychowawców”, webinaria z naturalnej metody rozpoznawania płodności według profesora Roetzera). Mamy zostały wyposażone w wiedzę i materiały edukacyjne, które posłużą do przeprowadzenia rozmów z ich córkami (tzw. „Pogaduszki”) w domowej, intymnej atmosferze. Projekt „Mama córce, kobieta kobietce” stwarza przestrzeń do rozmów mamy i córki na tematy związane z płciowością i dojrzewaniem, higieną, zdrowym odżywianiem, początkiem ludzkiego życia. To właśnie mama jest najbardziej odpowiednią osobą, aby odpowiedzieć na pytania dziewczynki, która już za chwilę będzie dojrzewać. Bezpieczna atmosfera, klimat zaufania i bliska relacja z mamą to najlepszy punkt wyjścia.

Mamy otrzymały pomoce dzięki którym „pogaduszki” nie są tylko rozmową ale aktywizują nastolatkę w przyswajaniu wiedzy. Warsztaty okazały się również przestrzenią do rozmów i wymiany doświadczeń mam żyjących w różnych sytuacjach rodzinnych i społecznych. Mamy były bardzo chętne do dzielenia się swoimi przemyśleniami, wzajemnie udzieliły sobie porad, wsparcia, zachęty, wymieniły się kontaktami telefonicznymi - stworzyły w ten sposób mini sieć wsparcia na przyszłość.

Celem warsztatów była szeroko rozumiana profilaktyka polegająca na  udzieleniu rodzinom realnego wsparcia w trudnych rozmowach z dziećmi na tematy dotyczące seksualności w nurcie Katolickiej Nauki Kościoła. Dzięki przygotowaniu mam, poprzez praktyczne ćwiczenia oraz wyposażenia ich w pięknie wydane materiały na ww. tematy, umożliwiony został realny wpływ na sposób przekazu wiedzy dotyczącej okresu dorastania, zmierzenia się w problemami, które mogą pojawić się w okresie dojrzewania w relacji między nimi, a ich córkami i kobiecości w ogóle. Powinno to wpłynąć na zbudowanie trwałej relacji w rodzinie, co z kolei przełoży się na realną pomoc w  budowaniu przestrzeni do rozmowy na takie tematy jak przemoc seksualna, molestowanie seksualne, pornografia, aborcja itp.

-------

 Projekt współfinansowany ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości