Powrót do strony Świadomy obywatel: akcje / przedsięwzięcia animujące społeczności lokalne
29 stycznia 2021


Akcje i przedsięwzięcia 2020

W ramach naszego projektu został zrealizowany i opracowany a także sfinansowany plan animowania społeczności lokalnych w całej Polsce. Plan zakładał przeprowadzenie  drobnych akcji i przedsięwzięć, które realizowane były przez tamtejszych członków danej społeczności, Busol@ pilotowała przebieg tych zadań, zachęcają  grupy nieformalne, stowarzyszenia coraz fundacje do współpracy. Każda inicjatywa realizowana była we współpracy personelu naszego projektu i lidera/liderów inicjatyw zgłaszanych pod adresem naszej Fundacji. Wszystkie podjęte działania nawiązywały i były zgodne z założeniami projektu, oscylowały wokół takich celów jak: zwiększanie świadomości społecznej dotyczącej łamania norm życia społecznego lub promowanie umiejętności radzenia sobie z zrachowaniami o charakterze przestępczym czy uwrażliwianie społeczeństwa na wartość postaw obywatelskich i patriotycznych.).

Efektem działań jest realizacja 20-tu mini-projektów, których opis zamieszczamy poniżej:


1. Głos młodych – debaty o przyszłości i możliwościach polskiej młodzieży. Grupa nieformalna. Miejsce realizacji działań: Kraków.

Celem inicjatywy było zwiększanie świadomości społecznej dotyczącej łamania norm życia społecznego oraz Promowanie umiejętności radzenia sobie z zachowaniami o charakterze przestępczym. W ramach zadania zostały przeprowadzone działania mające charakter edukacyjny i uwrażliwiający na problem przestępczości wśród młodzieży. Przeprowadzone zostały 4 debaty pokazowe za pośrednictwem platformy internetowej. Debaty odbywały się w formule 1vs1 gdzie dwóch mówców rywalizuje ze sobą, broniąc stanowiska “za” lub “przeciw” danej tezie. Tematy debat poruszały kwestie sprawiedliwości, równości wobec prawa, pasji i zainteresowań młodych osób. W pokazowych debatach organizowanych w ramach projektu, wzięli udział przedstawiciele lokalnych społeczności, edukatorzy, nauczyciele, osoby pracujące z młodzieżą, członkowie organizacji pozarządowych. Każda debata była opatrzona pełną oprawą (prowadzący + sędzia) dzięki czemu stanowiła dodatkową wartość pokazową dla oglądających.

 

2. Młody animator – szkolenia wzmacniające kompetencje u aktywnych społecznie młodych ludzi. Miejsce realizacji działań: Kraków.

Celem inicjatywy było uwrażliwianie społeczeństwa na wartość postaw obywatelskich i patriotycznych. Inicjatywa ta skierowana była do młodzieży i młodych dorosłych pełniących na co dzień wolontaryjnie rolę animatorów kół debat oksfordzkich i edukatorów retoryki w szkołach ponadpodstawowych w Krakowie. Animatorzy pracując z młodzieżą często zauważają, iż łamanie norm życia społecznego, szerzący się „hejt” wypływa z braku umiejętności komunikacyjnych, umiejętności toczenia sporu. Dodatkowo młodzież w czasie pandemii ma skłonność do bierności w działaniu, „bo i tak nic nie można robić”. Stąd pomysł na aktywizację, edukację i działalność wychowawczą w projekcie. Łącznie odbyły się 3 szkolenia, wszystkie szkolenia odbyły się za pośrednictwem internetowej platformy Zoom.


3. Rozmowy o edukacji. Miejsce realizacji działań: Kraków.

Celem inicjatywy było zwiększanie świadomość społeczną dotyczącą łamania norm życia społecznego  oraz Uwrażliwianie społeczeństwa na wartość postaw obywatelskich i patriotycznych. W ramach projektu zostały nagrane i opublikowane w sieci dwa podcasty w których poruszone zostały kwestie edukacji, profilaktyki, angażowania młodych osób w inicjatywy lokalne i rozwijanie ich krytycznego myślenia, które zmniejsza ryzyko podejmowania niewłaściwych wyborów. Nagrania zostały wysłane do ponad 200 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski. W nagraniach wystąpili: Jan Piosik, prezes fundacji Projekty Edukacyjne oraz Bartłomiej Ziaja organizator projektu Młodzi mają głos.

 

4.Czas na rozwój – szkolenia dla młodzieży w temacie krytycznego myślenia. Miejsce realizacji działań: Poznań

Celem inicjatywy było zwiększanie świadomość społeczną dotyczącą łamania norm życia społecznego  oraz Uwrażliwianie społeczeństwa na wartość postaw obywatelskich i patriotycznych. Inicjatywa miała na celu spełnić dwie role: edukacyjną oraz profilaktyczną. Umożliwiła ona młodzieży rozwinięcie umiejętności, która jest szeroko uznawana za kompetencję przyszłości oraz uświadomienie, jak ważne w dorosłym życiu jest by każdy dylemat lub problem oceniać świadomie. Podczas szkoleń zwrócono szczególną uwagę na przeciwdziałanie „hejtowi” i agresji słownej, jako zjawiskom wypływającym z braku umiejętności prowadzenia dialogu. Działania aktywizowały młodzież, angażując ją w tematykę związaną z budową społeczeństwa obywatelskiego i uwrażliwiając na wartości patriotyczne. Osiągnięto to dzięki teoretycznemu przedstawieniu problemu, praktycznym przykładom i angażującym ćwiczeniom. Działania skierowano do młodzieży angażując w sumie 6 szkół ponadpodstawowych z terenu Poznania.

 

5.Debata oksfordzka jako narzędzie dyskusji.

Celem inicjatywy było zwiększanie świadomość społeczną dotyczącą łamania norm życia społecznego  oraz Uwrażliwianie społeczeństwa na wartość postaw obywatelskich i patriotycznych. Inicjatywa skupiała się na aktywizacji młodzieży, uświadomieniu jej roli społeczeństwa obywatelskiego w kształtowaniu właściwych postaw i przestrzegania norm życia społecznego. Promocja debatowania w stylu oksfordzkim jest profilaktyką związaną z hejtem, przemocą słowną i promowaniem kultury osobistej. Doświadczeni trenerzy przeprowadzili 6 szkoleń w siedmiu poznańskich szkołach ponadpodstawowych, przybliżając młodzieży zasady kulturalnej, merytorycznej dyskusji i doboru skutecznych argumentów wykorzystując w tym celu narzędzie, jakim jest debata oksfordzka. Przekazując młodzieży wartości leżące u podstaw debat oksfordzkich - szacunek do oponenta, merytoryczną wartość argumentu i kulturę wypowiedzi. Oswajając uczestników z sytuacjami przemawiania publicznego, prowadzący pozytywnie wpłynęli na rozwój umiejętności komunikacyjnych młodzieży, tym samym czyniąc z dialogu realną alternatywę dla rozwiązywania konfliktów drogą przemocy. Tematy debat, które były poruszane w ramach szkoleń dotyczyły między innymi tematów społecznych i obywatelskich, tym samym wpływając na świadomość młodzieży dotyczącą tych dziedzin aktywności obywatelskiej.

 

6.Aktywizacja obywatelska uczniów w gminie Komorniki

Celem inicjatywy było zwiększanie świadomość społeczną dotyczącą łamania norm życia społecznego  oraz Uwrażliwianie społeczeństwa na wartość postaw obywatelskich i patriotycznych. Projekt został zrealizowany z grupą nieformalną. Działania jakie zostały podjęte to przeprowadzenie 5 warsztatów związanych z umiejętnościami komunikacyjnymi, kulturą słowa i promocją umiejętnego prowadzenia dialogu. Warsztaty poprowadzili trenerzy posiadający wiedzę i doświadczenie z zakresu: komunikacji społecznej, wystąpień publicznych i debat oksfordzkich. Działania miały na celu uświadomienie młodzieży co do przyczyn przestępczości i przeciwdziałanie łamaniu norm życia społecznego polegającym na szerzącym się „hejcie” wśród młodzieży i aktywizowaniu ich wokół ważnych spraw. Uczestnicy pochodzili ze szkół podstawowych znajdujących się w: Plewiskach (dwa warsztaty), Chomęcicach, Komornikach i Wirach. Uczestnicy za każdym razem przeszli warsztat w powyżej opisanym zakresie a następnie doświadczali tego w praktyce, biorąc udział w debacie o tematyce społecznej, co pozwalało lepiej zrozumieć im dany problem.

 

7.Negocjacje z pandemią - warsztat kształcenia kompetencji komunikacyjnych dla mam.

Celem inicjatywy było zwiększanie świadomość społeczną dotyczącą łamania norm życia społecznego  oraz uwrażliwianie społeczeństwa na wartość postaw obywatelskich i patriotycznych. Przedsięwzięcie skierowane było do kobiet, które zostały zaminowane przez grupę nieformalną z Wielkopolski. Cykl spotkań warsztatowych on-line poświęcony został uświadomieniu czym jest przemoc, jak można jej przeciwdziałać, a także jakich umiejętności komunikacyjnych potrzeba, aby przemocy się przeciwstawić, bądź jej nie stosować. Doskonalenie umiejętności komunikacyjnych, empatycznych służy poprawieniu komunikacji, wykształca skuteczne i zdrowe wzorce zachowań w bliskich relacjach, szczególnie w rodzinie. Sytuacja pandemii przyczyniła się do wzrostu ryzyka częstszych zachowań lub wchodzenia w konflikt z prawem, a także odbiła się na zdrowiu psychicznym wielu osób. Warsztaty przeprowadzone w ramach tej inicjatywy kształtowały w uczestniczkach umiejętności radzenia sobie z presją emocjonalną, diagnozowania i komunikowania swoich potrzeb a także umiejętności retorycznych w różnych kontekstach społecznych. Grupę stanowiły uczestniczki z Poznania, Krakowa i Bydgoszczy. Łącznie odbyło się 15godzin spotkań w których wzięło udział 10 uczestniczek.

 

8.Jak wykorzystać sztukę kontrargumentacji w życiu codziennym? Cykl szkoleń i webinar.

Celem inicjatywy było zwiększanie świadomość społeczną dotyczącą łamania norm życia społecznego  oraz Uwrażliwianie społeczeństwa na wartość postaw obywatelskich i patriotycznych. Inicjatywa grupy nieformalnej skupiła się na umiejętnościach obrony przed tzw. hejtem, umiejętnościach doboru argumentów i kultury słowa. Umiejętności te w życiu codziennym przekładają się na zdolności alternatywnego rozwiązywania konfliktów. To z kolei stanowi profilaktykę zachowań, które łamią normy życia społecznego czy nawet zachowań o charakterze przestępczym. Zorganizowano w związku z tym 5 szkoleń dla uczniów poznańskich szkół ponadpodstawowych w których łącznie wzięło udział 59 osób. Z uwagi na panującą sytuację pandemii szkolenia odbyły się za pośrednictwem platformy ZOOM..

 

9.Organizacja debat na tematy ekonomiczno – społeczne.

Celem inicjatywy było uwrażliwianie społeczeństwa na wartość postaw obywatelskich i patriotycznych. Inicjatywa miała na celu animację młodzieży i promocję postaw związanych z byciem obywatelem i patriotą. Patriotyzm, jak zauważyła młodzież podczas debat to także dbałość o swój kraj w wymiarze troski o środowisko czy gospodarkę. W ramach inicjatywy grupy nieformalnej zorganizowano wydarzenie we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym, podczas którego uczniowie 20 poznańskich szkół ponadpodstawowych debatowali w formacie debaty oksfordzkiej na tematy ekonomiczno-społeczne. Uczestnicy projektu poznali zasady debatowania w stylu oksfordzkim, argumentacji i kulturalnej dyskusji. Posiadaną wiedzę teoretyczną mogli wypróbować w praktyce, a dzięki szkoleniu sędziów byli oceniani przez profesjonalistów i ekspertów. Oprócz tego, zorganizowana została debata pokazowa, w której zmierzyły się drużyna poznańska oraz warszawska: UE Poznań vs SGH Poznań. To przedsięwzięcie było skierowane zarówno do zaawansowanych debatantów dając im możliwość zmierzenia się z równymi poziomem przeciwnikami, jak i do początkujący miłośników debat, którzy mogli oglądać pojedynek bardzo dobrych drużyn. Wydarzenie było transmitowane na platformie Facebook. 

 

10.       Jak rozmawiać, aby się dogadać? Szkoła Dialogu dla młodzieży szkół średnich.

Celem  inicjatywy zwiększanie świadomość społeczną dotyczącą łamania norm życia społecznego  oraz Uwrażliwianie społeczeństwa na wartość postaw obywatelskich i patriotycznych. Inicjatywa pt. Jak rozmawiać by się dogadać? Szkoła Dialogu odbył się w formule online (ze względu na obostrzenia epidemiczne).  Warsztaty zawierały praktyczne ćwiczenia i przekazanie wiedzy z zakresu: komunikacji opartej na empatii, wyrażanie emocji i potrzeb, prowadzenia dialogu, argumentowania oraz mowy działa. Dzięki warsztatom uwrażliwiliśmy młodych ludzi na błędy komunikacyjne oraz na negatywne konsekwencje łamania norm życia społecznego zarówno w ich środowisku, jak i na poziomie całego społeczeństwa. Promowaliśmy postawę szacunku i przeciwdziałaliśmy postawom mogącym skutkować konfliktem z prawem. Młodzi mieli okazję zapoznać się także z debatą oksfordzką. Każdy warsztat miał formułę interaktywną, młodzi mogli poćwiczyć swoje umiejętności, rozwiązywać zadania i pracować w grupach. Każdy warsztat kończył się czasem na otwarte pytania, z którego młodzi chętnie korzystali.

 

11.       Kompleksowe wsparcie rodzin po stracie dziecka w wyniku poronienia oraz rodzin dziecka ze znacznym zaburzeniem rozwoju zdiagnozowanym w okresie perinatalnym.

Celem  inicjatywy było zwiększanie świadomość społeczną dotyczącą łamania norm życia społecznego. Inicjatywa stanowiła przeciwwagą do narracji promowanej w wielu mediach, która to narracja często promuje „aborcję na życzenie”. Tymczasem jak pokazują rozmowy ze specjalistami, aborcja jest wypadkową wielu czynników. Jednym z nich jest brak informacji związanej z wadami rozwojowymi a także prawami rodziców (brakiem świadomości co do tych praw) związanymi ze stratą (urodzeniem martwego dziecka). Konferencja zorganizowane w ramach inicjatywy skierowana była do: personelu medycznego, do rodziców po stracie dziecka i rodziców dzieci ze znacznym zaburzeniem rozwoju zdiagnozowanym w okresie perinatalnym, oraz do wszystkich osób, które z racji pełnionej funkcji lub z racji wykonywanego zawodu wspierają rodziców dotkniętych wyżej wymienionym kryzysem. Na konferencję zarejestrowało się 167 osób, w tym: 9 lekarzy, 40 położnych, 14 pracowników służby zdrowia , 48 rodziców po stracie oraz 56 innych osób. W konferencji wzięło udział w sumie 96 osób. Projekt posłużył do osiągnięcia następujących celów:

-  zwiększenia świadomości społecznej dotyczącej łamania norm życia społecznego, jakim jest aborcja, wynikająca często w poczucia osamotnienia kobiety i lęku przed stratą, lęku przed dysfunkcją (upośledzeniem) dziecka. Inicjatywa odpowiadała także na brak informacji lub niepełny dostęp do informacji na temat praw rodziców po stracie dziecka w wyniku poronienia, jak i brak należytej wiedzy dotyczącej różnych, wielokierunkowych form pomocy skierowanej do rodziców dziecka ze znacznym zaburzeniem rozwoju zdiagnozowanym w okresie perinatalnym;

- uwrażliwienia na wartości postaw obywatelskich, jaką jest rzetelność w przekazywaniu informacji o przysługujących prawach, z których jednostka potrzebująca wsparcia może skorzystać, oraz pomoc w możliwości skorzystania z tych praw;

- osiągnięcia praktycznego wymiaru realizacji celów poprzez wykorzystywanie posiadanej wiedzy i umiejętność odpowiedniego udostępniania wszystkich narzędzi pomocowych, co jest stabilną bazą do tego, aby rodziny dotknięte kryzysem straty lub choroby dziecka mogły podjąć właściwą sobie decyzję o tym, z których form prawnie dostępnego wsparcia chcą skorzystać, zaś personel medyczny będzie mógł w tym celu właściwie i rzetelnie uczestniczyć.

 

12.       Konferencja młodzieżowa - TEDx Youth

Celem  inicjatywy było uwrażliwianie społeczeństwa na wartość postaw obywatelskich i patriotycznych. Założeniem które nam przyświecało, było zwrócenie uczestników uwagi na afirmację życia, zwrócenie uwagi na wartość każdego z nas a także na normy społeczne, reguły w kontekście zdrowo funkcjonującego społeczeństwa. Postawy obywatelskie bowiem to aktywność, dbałość o Małą i Dużą Ojczyznę w wymiarze nie tylko pamięci i tożsamości historycznej, ale także w wymiarze dbałości o środowisko, gospodarkę czy rozwój wolontariatu. Zaproszeni prelegenci podzieli się wartościowymi treściami skierowanymi do młodzieży. Wydarzenie przyczyniło się także do animacji młodzieży, przeciwdziałania ich siedzenia w domu przed komputerem czy telefonie, a także do promowania pozytywnego wizerunku miasta Tarnowa. Uczestnicy wydarzenia, których było 25 mieli możliwość indywidualnego rozwoju poprzez przedstawione na konferencji treści, prowadzenia żywej dyskusji oraz zadawania pytań prelegentom. Wydarzenie było również transmitowane na żywo, a transmisję oglądnęło ponad 2 tysiące osób. Tematy prelekcji: „Jaką wartość ma praca za 0zł/h?” , “Człowiek jako wartość”, “Dlaczego warto się buntować?”, „Czy człowiek może stać się najlepszym przyjacielem psa?”, „My, myself, and I”, "Nie dasz rady tego wszystkiego połączyć. "Nie?... A jednak.", „Czasem szczęście to za mało, a reguły są dla słabych”, „Kwadrans o sztuce. Szczerość i udręki artystów zawieszonych w czasie”, „Zachwyt każdym oddechem”.

 

 13.       „ Jaskółka ” z tarnowskim sportem od zawsze

Celem  inicjatywy było uwrażliwianie społeczeństwa na wartość postaw obywatelskich i patriotycznych oraz Zwiększanie świadomości społecznej dotyczącej łamania norm życia społecznego. Pretekstem do przeprowadzenia pogadanek, dyskusji o istocie przestępczości, łamaniu norm życia społecznego, zwłaszcza w środowisku kibicowskim, była inicjatywa związana z tożsamością klubu Unia Tarnów. Dzięki inicjatywie nastąpiło odświeżenie symboliki „Jaskółki ”, redisign , lifting  na przykładzie herbu  ZKS Unii Tarnów. Doszło także do przedstawienia/ przypomnienia  mieszkańcom  Tarnowa oraz regionu tarnowskiego historii symbolu „ Jaskółki ” w tarnowskim sporcie , zmian graficznych  na przestrzeni lat na przykładzie herbu lokalnego klubu sportowego . Współpraca między wymienionymi podmiotami tj. Zarządem klubu , Stowarzyszeniem Kibiców Unii Tarnów  przyczyniły się do zwiększenia świadomości społecznej dot. łamania norm życia społecznego   wśród dzieci , młodzieży oraz dorosłych kibiców , sympatyków sportu w Tarnowie i regionie. Prowadzący spotkania profilaktyczne uświadamiali uczestnikom, że celem Stowarzyszenie Kibiców Unii „ Wierni: „ jest promowanie pozytywnej postawy wśród kibiców sportowych w kraju i zagranica, a zatem promowanie właściwych postaw moralnych, etycznych. 

 

14.Wykorzystanie muzyki jako narzędzia w przeciwdziałaniu przemocy cz.1

Cel inicjatywy było zwiększanie świadomości społecznej dotyczącej łamania norm życia społecznego. lub/i 2. Promowanie umiejętności radzenia sobie z zachowaniami o charakterze przestępczym. Inicjatywa realizowana była dla trudnej grupy, bo dla dziewcząt umieszczonej w placówce resocjalizacyjno – wychowawczej. W ramach działań odbyły się pogadanki i dyskusje oraz 2 warsztaty wokalne  przeprowadzone w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym dla dziewcząt w Krakowie ul. S. Faustyny 3. Warsztaty miały na celu zaangażowanie dziewcząt w pozytywne budowanie emocji i postaw w społeczeństwie; przeciwdziałanie negatywnym postawom (przemocy, uzależnień , przestępczości ); rozwijanie pozytywnych zainteresowań i twórczego działania jako elementu profilaktyki przemocy i przestępczości. Dzięki przeprowadzonym warsztatom utworzono grupę wokalną będącą częścią programu wychowawczo – terapeutycznego wykorzystującego twórcze działanie muzyczne, jako element wzmacniania potencjału osoby w kreowaniu pozytywnych postaw w społeczeństwie. Nauczenie  i nagranie piosenki było bazą do rozmów o sile miłości w życiu oraz rozwijanie dzięki niej umiejętności wokalnych, podnoszeniu samooceny uczestników, twórcze rozwijanie potencjału dziewcząt przebywających w Ośrodku.


15.Wykorzystanie muzyki jako narzędzia w przeciwdziałaniu przemocy cz.2

Cel inicjatywy: 1. Zwiększanie świadomości społecznej dotyczącej łamania norm życia społecznego. lub/i 2. Promowanie umiejętności radzenia sobie z zachowaniami o charakterze przestępczym.

Opis inicjatywy:

Przeprowadzenie pogadanek i dyskusji oraz poprowadzenie warsztatów wokalnych dla 20 osobowej grupy na bazie skomponowanej piosenki „Żyć z miłością” przy Parafii Bożego Ciała w Krakowie. Nagranie demo piosenki było pretekstem do  zaangażowania uczestników – osób z obszaru zagrożenia wykluczeniem społecznym -  w pozytywne budowanie emocji i postaw w społeczeństwie; przeciwdziałanie negatywnym postawom (przemocy, uzależnień , przestępczości ); rozwijanie pozytywnych zainteresowań i twórczego działania jako elementu profilaktyki przemocy i przestępczości. W warsztatach uczestniczyło 20 osób. Dzięki przeprowadzonym warsztatom utworzono z grupy uczestników, przy parafii będącej częścią działań profilaktyczno – wychowawczo – charytatywnych.

 

16.Sztuka obrony wobec antyspołecznych zachowań - rola mediacji i dialogu w budowaniu społecznych i obywatelskich postaw wśród młodzieży

Inicjatywa zrealizowana została w dużym nawiązaniu do tego co się działo na ulicach miasta Tarnowa (protesty „Strajk Kobiet”): pełnych przemocy słownej. Organizacja warsztatów miała za zadanie zwiększyć świadomość uczestników co do konsekwencji łamania norm oraz promować dialog i obronę przez zachowaniami agresywnymi. Dzięki realizacji tej inicjatywy, warsztatach on-line, odbiorcy zadania uzyskali specjalistyczną wiedzę na temat genezy, przyczyn i konsekwencji zachowań antyspołecznych oraz przestępczych. Zapoznali także się z podstawowymi technikami wykorzystywanymi w sytuacjach zaistnienia konfliktu tj. dialog, mediacje i negocjacje. Odbiorcy zdefiniowali podstawowe normy i wartości społeczne w ramach interaktywnego ćwiczenia a następnie przygotowali indywidualne uzasadnienia w obronie wybranych norm / wartości społecznych. Uczestnicy wzięli udział w interaktywnym ćwiczeniu wykorzystując dialog i mediacje jako podstawową formę reakcji na zachowania antyspołeczne.

W związku z decyzją rządu o zamknięciu instytucji kulturalnych w zaplanowanym czasie warsztatów, zleceniobiorca przygotował odpowiednią platformę komunikacyjną (Zoom) wraz z formularzami, które zostały wykorzystane do przeprowadzenia warsztatów online. Tematyka 4 warsztatów: Geneza zachowań antyspołecznych, Mediacje – Ty też to potrafisz?, Wartości i Normy pro-społeczne, Sparing interaktywny 1:1 czyli jak umiejętnie i pokojowo rozmawiać?

 

17.Barwny_Świat_Miedzypokoleniowej_Edukacji

Celem  inicjatywy był zwiększanie świadomości społecznej dotyczącej łamania norm życia społecznego. Promowanie umiejętności radzenia sobie z zachowaniami o charakterze przestępczym. Uwrażliwianie społeczeństwa na wartość postaw obywatelskich i patriotycznych. Barwny Świat Międzypokoleniowej Edukacji to forma rozrywki międzypokoleniowej, która była integracją społeczną i spełniałą funckję edukacji nieformalnej w tematach związanych z obywatelstwem, patriotyzmem i przeciwdziałaniem przestępczości. W ramach projektu stworzona została Gra Online, w której uczestnicy mogli rozwiązać tajemnicze zagadki. Pytania i zadania były tak skonstruowane, aby zachęcić do współpracy wszystkie pokolenia - od najmłodszych do najstarszych. Uczestnicy w utworzonych zespołach współpracowali ze sobą i korzystali z mocnych stron każdego członka grupy, aby uzyskać lepszy wynik. Zadania były podzielone na kategorie, wśród których znalazły się takie jak: “Poprawne Postawy Obywatelskie”, “Wartości Patriotyczne”, “Przeciwdziałanie przestępczości”. Każda z kategorii była poprzedzona ważnymi informacjami, które pomogły nieco przy rozwiązaniu zadań, ale przede wszystkim uwrażliwiły uczestników na tematy związane z inicjatywą. Każdy uczestnik, prócz familijnej rozrywki na wysokim poziomie, wyniósł dużą dawkę wiedzy merytorycznej na tematy takie jak: postawy obywatelskie, patriotyzm, przeciwdziałanie przestępczości, łamanie powszechnych norm życia społecznego. Działania były dostępne dla wszystkich mieszkańców regionu tarnowskiego, a promocja zadania skoncentrowana na wszystkie grupy wiekowe w współpracy z tarnowskimi mediami. Na zakończenie, wszyscy uczestnicy mogli wziąć udział w koncercie transmitowanym Online, który również, tak jak cały projekt, łączył pokolenia. Gra online odbyła się 12. grudnia i była dostępna dla uczestników od godz. 10:00 do godziny 21:00. Po godzinie 21:00 nastąpiło zamknięcie możliwości udziału w grze.

 

18.CyberprzeMOC i koncert zespołu SAD SMILES

Celem  inicjatywy było zwiększanie świadomości społecznej dotyczącej łamania norm życia społecznego. Promowanie umiejętności radzenia sobie z zachowaniami o charakterze przestępczym. Uwrażliwianie społeczeństwa na wartość postaw obywatelskich i patriotycznych. Uczestnicy inicjatywy w przeddzień wzięli udział w warsztatach online na temat bezpieczeństwa naszego wizerunku w sieci i cyber przemocy. Transmisje i udostępnianie wizerunku, w czasach pandemii, stały się codziennością. Niestety wciąż mało kto wie, że i w tej dziedzinie obowiązuje nas przestrzeganie nie tylko netykiety, ale i prawa. Podczas warsztatów uczestnicy zdobyli wiedzę na temat zasad udostępniania wizerunku innych w sieci Internetowej, a także w jaki sposób chronić siebie przed nadużywaniem naszego wizerunku w sieci. Inicjatywy podniosła świadomość dwudziestu osób na tematy związane z przeciwdziałaniem cyberprzestępczości z zakresu wizerunku w sieci. W nagrodę uczestnicy współorganizowali koncert online. Zagrał go zespół SAD SMILES, który zainspirował ich rówieśników do poszukiwania “sensu życia” w czymś innym niż standardowy  system, który narzucają nam obecne trendy. Transmisję koncertu obejrzało ponad 1000 osób.

 

19.Służba w Polskim Państwie Podziemnym

Pomysł zrealizowany przy współpracy z Fundacją Wielkie Historie z Warszawy. Działania polegały na utworzeniu podcastu dotyczącego etosu służby i wartości patriotycznych w odniesieniu do Polskiego Państwa Podziemnego.

W ramach zadania został wyprodukowany specjalny odcinek podcastu zatytułowanego „Wbrew wszystkiemu” o etosie służby i wartościach patriotycznych na przykładzie Polskiego Państwa Podziemnego, fenomenu ruchu oporu na skalę w odniesieniu. Inicjatywa miała za zadanie promowanie postaw patriotycznych w oparciu o konkretną postawę, wzorzec godny naśladowania. Projekt był realizowany w Warszawie.  Ze względu na jego specyfikę (słuchowisko internetowe) zasięg projektu był ogólnopolski, będą mogli korzystać wszyscy posiadający dostęp do Internetu.

Autorem scenariusza był Maciej Piwowarczuk, Autor głośnego dokumentu "Epidemia Miłości", współautor książki "Rozpoznani. Powstanie warszawskie 1944".

Odcinek słuchowiska został udostępniony na najbardziej popularnych platformach streamingowych (Spotify, Apple Podcast, Simplecast).

 

20. Od zagubienia do nawrócenia

Celem inicjatywy było zwiększanie świadomości społecznej dotyczącej łamania norm życia społecznego. Promowanie umiejętności radzenia sobie z zachowaniami o charakterze przestępczym. Projekt zgłoszony przez zespół / grupę nieformalną JEDNO. Przedsięwzięcie polegało na nagraniu podcastu i jego dystrybucji wśród placówek oświatowych okolic miasta Tarnowa. Podcast dotyczący radzenia sobie z zachowaniami przestępczymi, wychodzenia z nałogów i przejścia od zachowań patologicznych do zachowań zgodnych z normami życia społecznego, to propozycja na lekcje wychowawcze prowadzone w szkołach. Podcast z wywiadem jest odsłuchiwany w serwisie YouTube na kanale zespołu JEDNO (ponad 240 wyświetleń na koniec 2020 roku). Został także rozesłany do szkół podstawowych i średnich na terenie miasta Tarnowa (55 otrzymało wiadomość elektroniczną z załączonym plikiem z audycją „Od zagubienia do nawrócenia” i opisem projektu. Zarówno osoby pracujące nad podcastem jak i osoby słuchające audycji dowiedziały się jak może wyglądać droga wyjścia z nałogu, zdobywania umiejętności radzenia sobie z zachowaniami o charakterze przestępczym i przejścia od zachowań patologicznych do zachowań zgodnych z normami życia społecznego. Został nagrany podcast z wywiadem z dwoma członkami wspólnoty Cenacolo, w którym poruszane zostały tematy wyjścia z nałogu, zdobywania umiejętności radzenia sobie z zachowaniami o charakterze przestępczym i przejścia od zachowań patologicznych do zachowań zgodnych z normami życia społecznego.