Powrót do strony Blog
24 listopada 2020


Verbi Valor Inspiratorium: Problem czy wyzwanie?

Dla aktywnie działających organizacji, zrzeszających lokalną społeczność, opierających swoje działania na spotkaniach, czas pandemii stał się problemem trudnym do udźwignięcia. Dotychczasowe formy pracy stały się niemożliwe, ograniczenia w spotkaniach, w przemieszczaniu się, lęk przed zachorowaniem sprawiają, że działalność małych, lokalnych organizacji została mocno zaburzona. Pojawiła się konieczność zmiany formuły działań, co wywołuje silny stres, poczucie bezradności u osób dotychczas intensywnie działających.

Jednym z elementów radzenia sobie z trudną sytuacją jest dokładne przeanalizowanie jej. Gdy stajemy przed problemem na ogół widzimy głównie ograniczenia, które przeszkadzają nam w rozwiązaniu sytuacji.
A gdyby problem potraktować jako wyzwanie? Co wtedy się zmieni?
Popatrzmy z jakimi skojarzeniami wiążą się te dwa słowa.
Problem jest trudnością, przeszkodą, nie jest ciekawy, rozwiązaniem problemu jest powrót do sytuacji sprzed problemu. Wyzwanie jest bardziej ambitne, ciekawe, niesie ze sobą nagrodę. Problem paraliżuje, wyzwanie pobudza do działania. 

Spróbujmy zamienić problemy na wyzwania.
Gdy jesteś w sytuacji trudnej, to pierwszą myślą na ogół jest: „mam problem”. Jeżeli pozostaniemy na tym poziomie trudno będzie nam podjąć racjonalne kroki do działania. A zatem zadajmy sobie pytanie „co chcę żeby było zamiast tego problemu? Co chcę osiągnąć?”. Poprzez to pytanie dochodzisz do istoty problemu, do potrzeb. Gdy wiesz jakie masz potrzeby możesz zamienić je na wyzwania.

Przykład:
Problem – Nie mogę spotkać się z moimi współpracownikami.
Pytanie – Co chcę osiągnąć poprzez spotkanie?
Istota problemu – potrzeba poczucia wspólnoty, potrzeba podzielenia się codziennymi trudnościami i pomysłami na ich rozwiązanie, wymiana podstawowych informacji wewnętrznych itd.
Teraz możemy lepiej zobaczyć wyzwania jakie przed nami stoją. Pojawiają się takie wyzwania jak:
Budowanie poczucia wspólnoty wśród współpracowników,
Stworzenie platformy wymiany pomysłów,
Konieczność zbudowania skutecznego systemu informacji wewnętrznych.

W tym momencie korzystając z zasobów jakie mamy, czyli wiedzy, umiejętności, możliwości technicznych, posiadanych narzędzi mamy możliwość przystąpić do opracowania konkretnych działań.

Taka analiza sprawia, że problem staje się łatwiejszy do rozwiązania, pojawia się chęć działania, dochodzi do głosu nasza ambicja. Gdy stajemy przed szeregiem wyzwań, a nie problemów, łatwiej jest dostrzec rozwiązania i podjąć kolejne kroki w działaniu

 

Autor:   Katarzyna Kazańska - psycholog, coach, trener.
W 2005 roku ukończyła psychologię na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, w tym samym roku uzyskała uprawnienia dydaktyczne w zakresie psychologii. Od ostatnich lat studiów prowadzi wsparcie psychologiczne dla różnych grup społecznych. W swojej karierze pracuje zarówno z młodzieżą szkolną, jak i osobami bezrobotnymi, niepełnosprawnymi oraz z nauczycielami i trenerami. Ukończyła również studia w zakresie doradztwa zawodowego, psychologii transportu, life coachingu, liczne kursy trenerskie i rozwojowe.

 

---

Projekt współfinansowany ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości