Powrót do strony Blog
19 listopada 2020


Verbi Valor Inspiratorium: Pomóc sobie, pomóc innym

Czas pandemii sprawia, że pojawiają się przed nami problemy, których wcześniej nie byliśmy sobie w stanie wyobrazić. Rzeczywistość przerasta nas, pojawiają się problemy, które na pierwszy rzut oka są nie do przezwyciężenia. Powoduje to zwiększenie napięcia psychicznego, poczucie bezradności. Ten stan dotyka szczególnie dzieci i młodzież. Zmiany stylu życia, ograniczona możliwość spotkań z rówieśnikami, spłycony kontakt z innymi sprawiają, że codzienne wyzwania z którymi się spotykają urastają do rangi trudnych do przezwyciężenia problemów. Nie bez znaczenia jest lęk o zdrowie swoje i najbliższych, pojawiające się problemy finansowe w rodzinie, podwyższony poziom stresu u rodziców. Przed nauczycielami, wychowawcami stoi teraz dodatkowa trudność. Żeby móc dobrze prowadzić proces wychowawczy muszą poradzić sobie nie tylko z problemami zdalnego procesu dydaktycznego, ale też z wieloma lękami i obawami zarówno swoich uczniów jak i własnymi.

Gdy jesteśmy pod wpływem lęku nie potrafimy spojrzeć na naszą sytuację konstruktywnie. Emocje, które nas ogarniają, ograniczają nasze zdolności poznawcze i racjonalne myślenie, więc sytuacja która wywołuje w nas lęk wydaje się nie do przezwyciężenia. Jak w takim razie możemy pomóc sobie i naszym wychowankom?

W opanowaniu lęku pomaga rozmowa, która pomoże zracjonalizować sytuację w której się znajdujemy. Taki dialog możemy przeprowadzić zarówno z osobą której chcemy pomóc, jak i z samym sobą. W momencie kiedy analizujemy własną sytuację, warto zapisywać odpowiedzi.

Oto pytania, które pomogą nam w sytuacji lękowej:
Czego się boisz?
Dlaczego się tego boisz?
Jak duże znaczenie ma to dla Ciebie?
Co może się stać najgorszego?
Jakie jest prawdopodobieństwo że to się stanie?
Jaki przyniesie to wpływ na Twoje życie? Co stracisz? Co zyskasz?
Co możesz zrobić, żeby ograniczyć negatywne skutki?
Co może się stać najlepszego?
Jak możesz działać, żeby to się stało?
Jakie wyzwania stoją przed Tobą?
Jakie działania teraz podejmiesz?

Oczywiście te pytania można modyfikować w zależności od sytuacji w jakiej się znajdujemy. Warto, aby taki dialog zakończył się konkretnymi pomysłami na działanie, zadaniami do wykonania. Gdy rozmawiasz ze swoim podopiecznym postaraj się odciąć od własnego doświadczenia i pomysłów na rozwiązanie danej sytuacji. Nie dawaj rad, chyba że zostaniesz o nie poproszony/a.

 

Autor: Katarzyna Kazańska - psycholog, coach, trener.
W 2005 roku ukończyła psychologię na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, w tym samym roku uzyskała uprawnienia dydaktyczne w zakresie psychologii. Od ostatnich lat studiów prowadzi wsparcie psychologiczne dla różnych grup społecznych. W swojej karierze pracuje zarówno z młodzieżą szkolną, jak i osobami bezrobotnymi, niepełnosprawnymi oraz z nauczycielami i trenerami. Ukończyła również studia w zakresie doradztwa zawodowego, psychologii transportu, life coachingu, liczne kursy trenerskie i rozwojowe.

 

---

Projekt współfinansowany ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości