Powrót do strony Blog
26 listopada 2020


Verbi Valor Inspiratorium: Czas na relaks!

Rok 2020 zapamiętamy na długo. Ograniczone kontakty z innymi, zamknięcie w domach, lęk o zdrowie i płynność finansową. To dotknęło każdego z nas, niezależnie od wieku, pozycji społecznej, zainteresowań. To sprawiło, że znaleźliśmy się pod wpływem wielkiego stresu, dla niektórych trudnego do przezwyciężenia. Edukacja stanęła przed wielkim wyzwaniem, polegającym na gwałtownym przeniesieniu nauki z sal szkolnych do internetu. Brak wypracowanych zasad nauczania zdalnego, brak znajomości platform do spotkań online, konieczność gwałtownej zmiany stylu pracy stały się przyczyną olbrzymiego stresu dla wszystkich uczestników edukacji, nauczycieli i uczniów, a także dla rodziców i bliskich.

Długotrwały stres nie jest obojętny dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Pojawiają się takie problemy jak nadciśnienie, choroby skóry, osłabienie odporności, wrzody i wiele innych zaburzeń. Zdrowie psychiczne również zostaje mocno nadwyrężone, pojawiają się epizody depresyjne, stany lękowe.
Jak poradzić sobie z tak wielkim napięciem? Jak uniknąć negatywnych skutków nadmiernego stresu?

Jednym ze sposobów jest relaksacja. Świadome działanie, ma na celu zmniejszenia napięcia mięśni, co skutkuje też pogłębieniem oddechu, odprężeniem, uczuciem spokoju i rozluźnienia.

Najbardziej znane metody relaksacji:
Trening autogenny Schultza – świadome rozluźnianie kolejnych partii ciała, poszukiwanie odczucia ciężaru i ciepła w ciele oraz chłodu na czole.
Relaksacja mięśni Jacobsona – polega na napinaniu i rozluźnianiu po kolei różnych grup mięśni w celu poznania różnicy pomiędzy napięciem a rozluźnieniem, uczenia się odczuwania tych dwóch stanów.
Wizualizacje – przenoszenie się w myślach do miejsc lub sytuacji wywołujących uczucie bezpieczeństwa, rozluźnienia, przyjemności.

Zapraszam Cię na relaksację która była częścią warsztatu online. Znajdź kilka minut spokoju i ciszy, usiądź lub połóż się wygodnie i pozwól sobie na odprężenie.
 

Autor: Katarzyna Kazańska - psycholog, coach, trener.
W 2005 roku ukończyła psychologię na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, w tym samym roku uzyskała uprawnienia dydaktyczne w zakresie psychologii. Od ostatnich lat studiów prowadzi wsparcie psychologiczne dla różnych grup społecznych. W swojej karierze pracuje zarówno z młodzieżą szkolną, jak i osobami bezrobotnymi, niepełnosprawnymi oraz z nauczycielami i trenerami. Ukończyła również studia w zakresie doradztwa zawodowego, psychologii transportu, life coachingu, liczne kursy trenerskie i rozwojowe.

 

---

Projekt współfinansowany ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości