Powrót do strony Blog
12 listopada 2020


Po pierwsze zauważyć!

Badania przeprowadzone przez Instytut Badań Edukacyjnych wskazują, że większość uczniów w polskich szkołach doświadcza zachowań agresywnych ze strony kolegów i koleżanek, najczęściej są to działania w sferze relacyjnej i słownej. Nieco ponad jedna trzecia uczniów doświadcza w ciągu miesiąca co najmniej kilku agresywnych zachowań kolegów/koleżanek, które uznaje za przykre, natomiast co dziesiąty uczeń doświadcza w szkole długotrwałej przemocy. Wyniki te jednoznacznie wskazują, że w każdej szkole są dzieci, które doświadczają wykluczenia, dyskryminacji i przemocy: werbalnej, relacyjnej, fizycznej czy cyberprzemocy.

Wydaje się zatem, że wciąż potrzeba kolejnych szkoleń, aby uświadamiać nauczycieli w jaki sposób powinni reagować na każde formy przemocy jakie mogą zaistnieć w środowisku szkolnym. Jest to potrzebne, zwłaszcza dzisiaj w sytuacji edukacji zdalnej, gdzie uczniowie mogą spotkać się z przemocą w Internecie.  Tym bardziej jest to trudniejsze do zauważenia przez nauczycieli, gdyż uczniowie często skrywają problemy z jakimi się borykają. Niech chcą mówić, że padli ofiarą tego rodzaju agresji słownej. Często nawet nie wiedzą, że agresja słowna w Internecie, hejtowanie drugiego podlega odpowiedzialności karnej. Potrzeba edukacji i wielu rozmów także z uczniami, aby uczulać ich na tego rodzaje sytuacje. Każdą przemoc czy agresję można zatrzymać, należy tylko być czujnym obserwatorem rzeczywistości i stworzyć relację z uczniami.

Tego właśnie uczyli się nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Rzepieniu, którzy uczestniczyli w seminarium o przeciwdziałaniu wykluczeniu w środowisku szkolnym dzieci i młodzieży. Celem szkolenia była chęć podniesienia swoich kwalifikacji, ale także dostosowanie Szkolnego programu profilaktyczno-wychowawczego, wzmocnienie pracy w klasach w obszarze integracji i świadomości wielokulturowej, wzmocnienie pracy z uczniami o niższych kompetencjach językowych w celu zapobiegania wykluczeniu przez społeczność klasową, projektowanie przeciwdziałania wykluczeniu, a także co bardzo cenne określenie działań mających na celu zwiększenie zakresu i form wsparcia dla grup narażonych na ryzyko wykluczenia.

 

---

Projekt współfinansowany ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości