Ocenianie a motywowanie… to często pojawiający się w przestrzeni szkolnej dylemat. Szczególnie ważnym jest zwrócenie uwagi na to, by ocena spełniała wobec ucznia, jak najbardziej motywującą rolę. W placówkach oświatowych trzeba uwzględnić też wymagania prawne, który zostały nałożone na szkoły. Opierając się na zapisach prawa, zmienionych w 2015 roku, należy zwrócić uwagę rolę informacji zwrotnej w procesie oceniania i jej motywacyjną funkcję, która ma szczególne znaczenie podczas oceniania zdalnego. Uczeń, który wiele zadań wykonuje samodzielnie, planuje swój proces uczenia się w oparciu o proponowane przez nauczyciela aplikacje/ komunikatory, bardzo potrzebuje kontaktu podczas którego otrzyma wskazówki dotyczące osiąganych sukcesów oraz dalszej pracy. Dlatego motywacyjna funkcja oceniania nabiera szczególnego znaczenia podczas edukacji zdalnej.
W związku z obecnie istniejącą sytuacją pandemii należy poddać modyfikacji wymagania edukacyjne, aby mogły one być osiągnięte przez ucznia pomimo ograniczeń wynikających z edukacji zdalnej oraz aby zostały dostosowane do zmienionych na ten rok wymagań egzaminacyjnych .
Nauczyciele, znając swoich uczniów, mają możliwość takiego weryfikowania wymagań oraz rozłożenia ich ciężaru, by w efekcie wspierać uczniów w tym niełatwym dla wszystkich czasie.
Autor: Urszula Grygiel
---
Projekt współfinansowany ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości