Terapia simontonowska to rodzaj psychoterapii skierowanej do osób chorych na choroby przewlekłe oraz ich bliskich. Celem terapii metodą Simontona jest poprawa jakości życia tych osób i wyrwanie ich ze stanu beznadziei. Terapia pomaga chorym m.in. w procesie leczenia, często wpływając na jego efektywność. kreślenie "terapia simontonowska" pochodzi od nazwiska amerykańskiego onkologa – Carla Simontona.
Simonton dostrzegł, że problemem, który często blokuje leczenie jest poczucie beznadziei u chorych. Wielu jego pacjentów odmawiało udziału w leczeniu, nie wierząc w skuteczność proponowanych terapii.
W terapii simontonowskiej uważamy, że emocje biorą się z sytuacji. To nie zdarzenia, ale to co o tym myślimy decyduje o sposobie spojrzenia na chorobę i jej interpretacji.
„To nie rzeczy nas smucą, ale sposób w jaki je widzimy”.
Powyższe stwierdzenie wyjaśnia, jak działają nasze emocje. W terapii simontonowskiej powstawanie emocji i ich analizę przedstawiamy na poniższym modelu ABCD:
Wyjaśnienie poszczególnych symboli:
A to Aktywizujące wydarzenie, którego doświadczyłeś, które zobaczyłeś, usłyszałeś
B to Twoje szczere myśli, przeżywane, postawa względem tego wydarzenia
C to Emocje, które czujesz jako wynik twoich myśli, przekonań czy postaw
D to Działania jakie podejmujesz pod wpływem odczuwanych emocji
|
|
|
|
Jeżeli jesteś przekonany w B że A było pozytywne dla twojego komfortu i przetrwania, to doświadczysz pozytywnych emocji (radość, przyjemność, szczęście, miłość, przyjaźń) w C, a to będzie motywować twoje postępowanie w D.
Jeżeli jesteś przekonany w B, że A było negatywne dla twojego komfortu i przetrwania, to doświadczysz negatywnych emocji (złość, strach, nienawiść) w C, a to będzie motywować twoje postępowanie do unikania lub niszczenia w D.
Jeżeli jesteś przekonany w B, że A było neutralne dla twojego komfortu i przetrwania, to doświadczysz neutralnych emocji (uspokojenie, spokój umysłu, błogostan) w C, a to będzie motywować twoje postępowanie do utrzymania tego doświadczenia w D.
Zawsze jest do dyspozycji całe spektrum emocji – od negatywnych po pozytywne. Emocje neutralne są bardzo zdrowe. Ponieważ to nasze myśli i przekonania wywołują nasze emocje, by poczuć się emocjonalnie zdrowiej, należy myśleć zdrowiej.
Najbardziej efektywnym momentem do pracy tą metodą jest czas, gdy odczuwamy najsilniejszy ból emocjonalny, czyli w momencie gdy dziecko lub dorosły zaczyna mówić o swoim lęku związanym z wojną, gdy niepożądane emocje zakłócają życie. Na przykład, gdy: „strach i myślenie o wojnie nie pozwala mi zasnąć”. W takich momentach niezdrowe przekonania będą łatwe do zidentyfikowania, ponieważ właśnie aktywnie o nich myślisz.