Prof. dr hab. Marek Konopczyński jest wybitnym pedagogiem resocjalizacyjnym, autorem koncepcji twórczej resocjalizacji, kierownikiem Katedry Pedagogiki Specjalnej i Działań Twórczych na Uniwersytecie w Białymstoku. Został także uhonorowany tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Zielonogórskiego, co oznacza, że jest jedynym w Polsce przedstawicielem nauk o resocjalizacji posiadającym tak wysokie wyróżnienie.
Prof. dr hab. Tadeusz Tomaszewski jest Kierownikiem Katedry Kryminalistyki na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, byłym dziekanem tego wydziału oraz byłym prorektorem Uniwersytetu Warszawskiego. Jest również wieloletnim biegłym sądowym z zakresu kryminalistyki.
Pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości do spraw Nieletnich będzie analizował zarówno obowiązujące przepisy, jak i projekty aktów prawnych, dotyczące nieletnich, będzie też przedstawiał propozycje działań legislacyjnych w tym zakresie. Zadaniem Pełnomocnika będzie koordynowanie działań w obszarze prawa nieletnich, współpraca z organami administracji publicznej i rządowej oraz z samorządami i organizacjami pozarządowymi, które w ramach działalności statutowej zajmują się prawami i ochroną nieletnich. Pełnomocnik będzie podejmował i wspierał inicjatywy promujące i upowszechniające problematykę ochrony praw nieletnich, a także dążące do eliminacji lub ograniczenia skutków powstałych w wyniku naruszenia tych praw.
Z kolei do zadań Pełnomocnika Ministra Sprawiedliwości do spraw biegłych sądowych będzie należało monitorowanie i analizowanie potrzeb biegłych sądowych oraz ich działalności, a także współpraca z organami przedstawicielskimi biegłych sądowych oraz organizacjami pozarządowymi zrzeszającymi biegłych sądowych. Pełnomocnik będzie opracowywał propozycje, dotyczące statusu i działalności biegłych sądowych oraz przygotował wstępne założenia do ustawy o biegłych sądowych.
Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości