- To był trudny czas działań, które zaplanowaliśmy przed wybuchem pandemii. Sytuacja - podobnie, jak wszystkich wokół zaskoczyła nas i musieliśmy udźwignąć nowy model pracy w czasie sanitarnych obostrzeń. Dzisiaj już wiemy, że udało się zrealizować, to, co sobie założyliśmy. Większość warsztatów i konferencji odbyła się online. Uczestnicy potwierdzili jednak, że warto było realizować projekt, który w swoich założeniach stawia na rozwój społeczeństwa obywatelskiego, którego fundamentem jest dialog i komunikacja – wyjaśnia M. Lewandowski, prezes Fundacji Alegoria. Dodając jednocześnie, że wciąż na nowo potrzeba uczyć się wspólnego dialogu, zwłaszcza tego społecznego obejmującego również pion mediacji. – Wydarzenia z ostatnich tygodni; gdy ludzie wyszli na ulice, gdy wylała się jakaś fala złości i niezrozumienia, która przyjęła również formy niesamowitej agresji słownej potwierdza nam słuszność realizacji działań Busoli.
W swoich założeniach projekt zakłada, przeprowadzenie licznych szkoleń, konferencji, które zwracają uwagę na dialog a także na popularyzację postaw związanych z krzewieniem społecznej odpowiedzialności za miejsce oraz rozwój umiejętności związanych z szeroko rozumianą komunikacją.
W ramach pierwszego etapu realizacji tej inicjatywy, przeprowadzone cztery konferencje, których tematyka oscylowała wokół edukacji oraz wzajemnych relacji a także neurobiologii i dydaktyki. Uczestnikami byli nauczyciele, wychowawcy a także rodzice, którzy cenili sobie przede wszystkim fakt, że tematyka konferencji wpisywała się w aktualną sytuację nauki zdalnej dzieci.
W ramach Busoli przeprowadzono również cykl piętnastu seminariów oraz warsztaty z cyklu Verbi Valor Inspiratorium „Wartość słowa”.
– Rozwijamy kompetencje związane z komunikacją opartą na modelu bez przemocy, czyli uczymy się formułować nasze potrzeby w taki sposób, aby ich przekaz był jasny, konkretny, a przede wszystkim oparty na wzajemnej empatycznej relacji. Słowo jest dla nas ważne i dbamy o jego wartość – podkreśla Marta Łazarczyk, koordynator projektu.
Ciekawą odsłoną Busoli są materiały i treści, które związane są tematyką przeprowadzonych warsztatów i seminariów. Są one dostępne na stronie projektu w formie bloga. Jak dodaje M. Łazarczyk wpisy autorów, którzy byli prelegentami działań są odbiciem tego co oferuje sam projekt i każdy zainteresowany, może w ten sposób poszerzyć swoje umiejętności.
Warto również zauważyć, że w materiałach audio znajduje się również cykl 21 audycji, zrealizowanych we współpracy z Radiem Profeto „Busol@ - nasze spojrzenie w dobrą stronę” Audycje skierowane są zarówno do rodziców jak i nauczycieli, wychowawców. Obejmują one różnorodną tematykę od komunikacji z dzieckiem, jego rozwój, okres buntu, po poszukiwanie tożsamości, odkrywanie świata wartości a także własnych talentów i nowych możliwości. – Audycje są ciekawą formą, bowiem stanowią kompendium oparte na wiedzy i doświadczeniu zaproszonych gości, którzy dzielą się ze słuchaczami i podpowiadają konkretne rozwiązania. To niezwykle cenne – dodaje M. Łazarczyk. Również niezwykle cenną inicjatywą projektu są inicjatywy obywatelskie oraz porady prawne, które w ostatnim okresie zostały przeprowadzone.
Cechą charakterystyczną projektu Busol@ jest zatem jego wielowymiarowość, która dotyka różnych stref naszego życia. Jest to narzędzie, które może ułatwić funkcjonowanie w społeczeństwie. Buslo@ bowiem: uczy dialogu, stawia na empatię i wzajemną tolerancję dla innych poglądów i przekonań. Busol@ wpisuje się w postawę społecznej odpowiedzialności za miejsce, w którym się żyje i pracuje. Busol@ inspiruje do odkrywania nowych przestrzeni w komunikacji, przeciwdziała przemocy i nie zgadza się na wszelkie formy jej istnienia. Busol@ to także ludzie dbający o słowo, które wypowiedziane zawsze niesie ze sobą jakiś przekaz.
...
Projekt współfinansowany ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości