Powrót do strony Świadomy obywatel: akcje / przedsięwzięcia animujące społeczności lokalne
2 marca 2023


Randki Małżeńskie w Tarnowie

Inicjatywa ta zakłada przeprowadzenie kilkudziesięciogodzinnych warsztatów (7 spotkań po około 3 godziny każde) dla minimum 10 par małżeńskich (20 osób). Jest to jasno określona metodologia prowadzenia spotkań dla małżonków, która ma promować małżeństwo kobiety i mężczyzny oraz przyczyniać się do budowania głębokiej więzi małżeńskiej. Jak już wspomniano, randki małżeńskie to cykl siedmiu spotkań, które są opracowane w taki sposób, aby pomóc każdej parze w pracy nad wzmocnieniem więzi oraz promować małżeństwo kobiety i mężczyzny jako coś wyjątkowego. Przeznaczone są dla par, które szukają praktycznego sposobu na zbudowanie silnych fundamentów relacji, na zrozumienie różnic pomiędzy kobietą i mężczyzną oraz na nauczenie się efektywnej komunikacji. W kursie odnajdą się i te pary, które szukają nowych wyzwań, wrażeń, odświeżenia związku. Kurs zawiera sporo narzędzi i praktycznych pomysłów, które pomagają budować związek na całe życie.

Spotkania odbywają się w wyjątkowej, romantycznej atmosferze – każde małżeństwo ma swój kawiarniany stolik, oferujemy kawę + słodkości. Każda para otrzymuje materiały do pracy własnej – tzw. Przewodnik Uczestnika.

Centralnym punktem każdego spotkania jest czas na dialog małżeński. Czas pomiędzy spotkaniami ma służyć pracy własnej małżonków. Całość inicjatywy jest tak pomyślana, że pary prowadzące „Randki” wraz z kapłanem pozostają z małżeństwami-uczestnikami w stałym kontakcie: stanowią wsparcie w sytuacjach trudnych, pomagają przebrnąć przez sytuacje kryzysowe, służą swoją wiedzą i doświadczeniem. Istnieje możliwość umówienia się na indywidualną rozmowę uczestników z parą prowadzącą lub kapłanem.

Spotkania dla małżonków mają realnie wpłynąć na jakość relacji małżeńskiej, poprawić komunikację, wzajemne zrozumienie, umożliwić podjęcie tematów trudów, zachęcić do rozwiązania istniejących problemów, zażegnać kryzysy. Pozwolą małżonkom na nowo ustalić hierarchię spraw dla nich ważnych, zatroszczyć się o swoją relację intymną. Wszystko to przyczyni się do wzmacniania trwałych związków małżeńskich zapewniających odpowiednią przestrzeń do wychowania dzieci. Współpracujący ze sobą małżonkowie, tworzący „zgrany” duet, są fundamentem trwałej, zdrowej rodziny; przestrzenią, w której możliwe jest wychowanie kolejnego pokolenia. Umiejętność rozmowy między małżonkami ułatwi dialog rodziców z dziećmi, otworzy przestrzeń do dobrego wychowania, przestrzeń do rozmów z dziećmi również na tematy ważne i trudne takie jak: małżeństwo, odpowiedzialne rodzicielstwo, rozwiązywanie konfliktów, obrona własnych przekonań i poglądów, seksualność (również przemoc seksualna, molestowanie, pornografia, aborcja).

------

 Projekt współfinansowany ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości