Powrót do strony Blog
30 marca 2022


Ks. Krzysztof Naczk: Jak budować relacje z drugim człowiekiem?

Każdy z nas pragnie budować bliskie, serdeczne i dojrzałe relacje z ludźmi. Prawdą jest, że w tym procesie uczestniczą zawsze dwie strony. Chociaż nie możemy bezpośrednio wpływać na uczucia i zachowania innych, to jednak mamy wybór w jaki sposób będziemy na nie reagować. Odporność psychiczna, elastyczność, empatia i zdolność samoregulacji jest czymś, co możemy ćwiczyć opierając się na własnych zasobach. Kontakt z własnymi zasobami jest naturalnym budulcem poczucia własnej wartości, akceptacji siebie. Kiedy kochamy siebie potrafimy lepiej wspierać innych. Pielęgnowania własnych zasobów chroni nas przed wypaleniem, wykorzystaniem i utratą balansu pomiędzy „przyjmowaniem” a „dawaniem”. W relacjach międzyludzkich częstą przyczyną konfliktów jest frustracja, brak zaspokojenia potrzeb. Niespełnione oczekiwania, rozczarowanie, brak gratyfikacji są codziennością w świecie relacji międzyludzkich. Poszukiwanie idealnej relacji kończy się fiaskiem. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą własne zasoby. Zwiększanie obszaru zasobów prowadzi do psychicznej elastyczności, buduje wewnętrzną moc, którą niesie ze sobą zintegrowane poczucie siebie Czym są zasoby? Zasobem jest wszystko to, co nas wzmacnia lub wspiera nasze dobre samopoczucie: fizyczne, emocjonalne, umysłowe, duchowe. Są zasoby zewnętrzne tj.: rodzina, przyjaciele, zwierzęta, muzyka, taniec, przyroda. Są również zasoby wewnętrzne: wiedza, kreatywność, praktyka duchowa, inteligencja, wrodzone talenty. Zasobem może być każde pozytywne doświadczenie relacji z drugą osobą, spotkanie z przypadkową osobą w pociągu, telefon od koleżanki ze szkoły podstawowej, grupa, z którą się spotykamy w ramach warsztatów rękodzielniczych, uprawiania sportu. Zasobem może być każde pozytywne wspomnienie, np.: miejsce, w którym czuliśmy się dobrze, wspomnienie z udanych wakacji. Zasobem może być zdolność do kreowania odczucia ukojenia, zadowolenia w ciele przez masaż, kubek ulubionej herbaty, zapach olejków eterycznych. Zasobem jest wszystko to, co łączy nas z głęboką zdolnością do organizacji psychicznej, wracania do równowagi i balansu.

Ks. Krzysztof Naczk - doktor teologii moralnej, psycholog, psychoterapeuta.

Absolwent 4-letniego Studium Psychoterapii oraz Szkoły Terapii Grupowej w Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie. Ukończył kurs zaawansowany terapii systemowej prowadzony przez Krakowską Fundację Rozwoju Psychoterapii. Jest dyplomowanym terapeutą Somatic Experiencing® pracując psychofizjologiczną metodą leczenia objawów traumy i chronicznego stresu. Obecnie w trakcie szkolenia obejmującego leczenie traumy rozwojowej w modelu NeuroAffective Relational Model™ (NARM™). Pracował przez kilka lat na Oddziale Nerwic i Zaburzeń Osobowości w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Starogardzie Gdańskim.

Prowadzi konsultacje psychologiczne, psychoterapię indywidualną, par, warsztaty rozwoju osobistego oraz kursy i szkolenia w ramach Centrum Psychologiczno-Pastoralnego „Więź

 

 

 

 

 

-----------------------

Projekt współfinnsowany ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Ministerstwo Sprawiedliwości