Powrót do strony Blog
25 czerwca 2022


Krystian Sroka: Budowanie zdrowego myślenia dziecka w oparciu o ćwiczenie przekonań

Podczas rozmów z dziećmi coraz częściej można zaobserwować brak kontaktu wzrokowego, smutek, brak chęci do rozmowy czy też obaw i lęki np. dotyczące tego jak młody człowiek jest postrzegany przez rówieśników i dorosłych. Pedagogom i nauczycielom polecam ćwiczenie, które można wykonać na lekcji wychowawczej lub świetlicy szkolonej. Do jego wykonania potrzebne jest 30 minut skupienia. Ważne, aby przed pierwszym wykonaniem ćwiczenia zrobić je wcześniej na sobie, żeby wiedzieć jak pomóc dzieciom. Ćwiczenie jest przeznaczone dla uczniów od klasy 7 i starszych.

Kiedy doświadczysz stresujących uczuć lub bólu emocjonalnego (smutku, strachu, poczucia winy, wstydu, złości itp.) postępuj według poniższych wskazówek:

 

 1. Zapisz w skali 1–10 natężenie obecnego bólu emocjonalnego.
 2. Weź kartkę papieru i narysuj pośrodku linię dzielącą kartkę na dwie kolumny.
 3. W lewej kolumnie zapisz przynajmniej pięć przekonań, które wydają się wywoływać te emocje. Zapisz je tak, jak pojawiają się w twojej głowie, bez autocenzury i oceniania czy mają lub czy nie mają jakiegokolwiek sensu.
 4. Sprawdź każde z przekonań za pomocą Pięciu Zasad Zdrowego Myślenia. Odnośnie każdego z przekonań zadaj pytanie:
 1. Czy to przekonanie oparte jest na faktach?
 2. Czy to przekonanie pomaga mi chronić moje życie i zdrowie?
 3. Czy to przekonanie pomaga mi osiągać bliższe i dalsze cele?
 4. Czy to przekonanie pomaga mi rozwiązywać najbardziej niepożądane konflikty z innymi lub unikać ich?
 5. Czy to przekonanie pozwala mi czuć tak jak chciał(a)bym się czuć?[1]
 1. Do każdego z niezdrowych przekonań z lewej kolumny po prawej stronie zapisz nowe, zdrowsze przekonanie, które będzie niekompatybilne (przeciwstawne lub nie dające się równocześnie mylić) z niezdrowym przekonaniem.
 2. Sprawdź każde z nowych przekonań upewniając się czy wszystkie one spełniają co najmniej trzy z Pięciu Zasad Zdrowego Myślenia.
 3. Zatrzymaj się i sprawdź jak się czujesz – zapisz w skali od 1 do 10 natężenie bólu emocjonalnego.
 4. Trzymaj tę listę zawsze przy sobie. Kiedy ponownie poczujesz ból emocjonalny lub inne stresujące uczucie, wyciągnij kartkę i czytaj prawą stronę listy. Czasami będziesz potrzebował wyciągać tę kartkę wiele razy każdego dnia.
 5. Dodatkowo, kilka razy w ciągu dnia, zrelaksuj się i spokojnie oddychając wyobrażaj sobie zdrowsze przekonania. Przeznacz minimum 30 sekund na wyobrażanie sobie lub myślenie o każdym zdrowym przekonaniu. Rób to tak długo, aż nie będziesz czuł już bólu emocjonalnego, od którego ta praca z przekonaniami pomaga ci się uwolnić. Zgodnie ze standardową teorią uczenia się, jeśli będziesz postępował w opisany sposób, typowo zajmuje to od czterech do sześciu tygodni, aby nowe przekonania stały się twoimi nieświadomymi, „automatycznymi” postawami.
 6. Jeżeli wciąż odczuwasz ból emocjonalny lub inne dystresujące (stresujące w sposób nieprzyjemny) uczucie nawet wtedy, kiedy wyciągasz listę lub starasz się wyobrazić sobie zdrowsze przekonania, oznacza to, że wciąż istnieją jakieś niezdrowe przekonania, które powodują ten dyskomfort. Tak więc weź wtedy kawałek kartki i zacznij raz jeszcze ten proces, zaczynając od pierwszego kroku Pracy z Przekonaniami.
 7. Pamiętaj: aby czuć się lepiej – trzeba myśleć zdrowiej.
 8. Pamiętaj: Zdrowe myślenie to nie jest to samo, co pozytywne myślenie. Najważniejsza różnica pomiędzy zdrowym a pozytywnym myśleniem jest związana z oparciem o fakty.

Poniższy przykład, może pomóc w zrozumieniu tego ćwiczenia.

 • negatywne:

„Nie mogę się tego nauczyć”.

 • przywiązanie do rezultatu:

„Muszę się tego nauczyć”.

 • pozytywne:

„Na pewno się tego nauczę”.

 • zdrowe:

„Mogę się tego nauczyć jeżeli włożę w to odpowiednią ilość pracy”.

Myślenie pozytywne jest zdrowsze, niż negatywne. Problem z pozytywnym myśleniem polega na tym, że niekoniecznie oparte jest ono na naturalnych faktach czy realnym życiu.

„Radością dzielisz się, z radością, a największą radością jest dawanie radości. Radość jest procesem zdrowienia, która wymaga energii”. Autor nieznany

 

[1] Jeżeli nie możesz odpowiedzieć „tak” na co najmniej trzy z tych pytań to oznacza, że przekonanie jest niezdrowe. Równocześnie warto pamiętać, że wszystkie te zasady są równoważne. Zdrowe zachowanie dla jednej osoby, nie musi być także zdrowe dla innej. To, co jest zdrowe teraz, nie musi być zdrowe w innym czasie. Niektóre zasady mogą nie mieć zastosowania w pewnych sytuacjach.